Google Haritalar İle OpenStreetMap Arasındaki Fark Nedir?

Google Haritalar ve OpenStreetMap‘in birçok farklılığı ve benzerlikleri vardır. Her ikisi de farklı yaklaşımlarla biliminin bir parçasıdır. Birinin Açık yaklaşımı var, diğeri ise verilerin toplanmasına ve dağıtımına bağlı Kapalı yaklaşıma sahip.

Google Haritalar ve OpenStreetMap Arasındaki Fark

Google Haritalar İle OpenStreetMap Arasındaki Fark Nedir?

Google Haritalar söz konusu olduğunda, Google Haritalar’da yapılan değişikliklerin sahibidir. Bunun aksine, kullanıcı ve OSM topluluğu OpenStreetMap’e yapılan düzenlemelerin sahibidir.

OpenStreetMap Topluluğunda, dünyanın dört bir yanındaki uzman gönüllüler, ortamları değiştikçe haritayı güncellemeye devam ediyor. OpenStreetMap’teki bu güncellemeler sürüm kontrollüdür ve diğer kullanıcılar bu güncellemeleri hemen görebilir.

Google haritasının telif hakları vardır ve birçok kuruluş buna sahiptir, ancak OpenStreetMap kullanıcıları OSM için veri ve yazılımlara sahiptir. OpenStreetMap vakfı projeyi geliştirir, teşvik eder ve korur.

Google Haritalar, web hizmeti, Yerler API’si ve Haritalar resim API’leri gibi özellikler sağlar. OpenStreetMap yerel bilgi, açık veri gibi farklı özelliklere sahiptir ve topluluk tarafından yönlendirilir. Google Map, birçok ülkede OpenStreetMap’e kıyasla daha fazla kapsama alanına sahiptir, bu da onu Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya gibi birçok ülkede lider harita yapar.

OpenStreetMap’in kapsamı daha düşüktür, ancak kullanıcı yerleri dahil edecek şekilde düzenleyebilir. Google Map, en küçük caddelere kadar ayrıntılı kapsama sahiptir. Bir Google Haritası kullanıyorsanız, yerlerin yerel adlarını bulacaksınız. Google Haritası üzerinde herhangi bir değişiklik yaparsanız, Google resmi olarak eklemeden önce ilk olarak onu analiz edecektir. Diğer kullanıcı düzenlemelerini bile değerlendirebilirsiniz.

Google Haritalar İle OpenStreetMap Arasındaki Fark Nedir?

OpenStreetMap herhangi bir gizli ücret olmaksızın ücretsizdir, ancak Google Haritanın Google harita hizmetlerinde belirli ücretleri vardır. Google Map yakın bir sistemdir ve her bilgi Google’ın mülkiyetindedir. OpenStreetMap açık bir veri kaynağıdır ve bilgileri her kuruluş ve kullanıcı tarafından kullanılabilir.

Google Haritanın yetenekli haritacıları, renk ve tasarımın çekici olmasını sağlar ve bu da farklı parçaları ayırt etmeyi kolaylaştırır. OpenStreetMap, özellikleri ayırmak için birkaç renk şemasına sahiptir, bu nedenle özellikleri ayırt etmek zaman alır.

Google Haritalar İle OpenStreetMap Arasındaki Fark Nedir?

Bu farklılıkların dışında, aralarında benzer bir şey, her ikisinin de kullanıcıların haritalara ve verilere web sayfalarında ve diğer uygulamalarda erişmesine izin veren bir API’ye sahip olmasıdır. Google Map API, geliştiriciler için Google Haritalar’ın yerleştirilmesine izin vermek için basit bir javascript arayüzü kullanır. OpenStreetMap ayrıca, salt okunur bir API olan Overpass API’yi kullanarak verilere erişmenizi sağlar. Kullanıcı bir sorgu gönderebilir ve veri setini alabilir.

OSM, Google Haritalar’a kıyasla çeşitli şehir merkezlerinde daha iyi performans sağlar. Google Haritalar, çevrimiçi amaçlar için en iyisidir. OpenStreetMap, kullanıcıların bir rota bulmak veya bir konumu belirlemek için çevrimdışı olarak da kullanılabilecek haritaları indirmesine olanak tanır.

Her ikisinin de birbirine göre birçok avantajı ve dezavantajı vardır, ancak bu tamamen kullanıcının tercihine bağlıdır, hangisinin kendilerine en uygun olduğuna bağlıdır. Seçim, kullanıcının özel ihtiyaçlarına ve mevcudiyetine bağlıdır. Haritacılıkla ilgileniyorsanız, ikisini de deneyin ve hangisinin size en uygun olduğunu bulun.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!