Google, Pixel 6’da Kendi Çipini Kullanacak

Google‘ın çip üzerinde kendi sistemi (SoC) üzerinde çalıştığına dair söylentiler 2020’den beri dönüyor ve bugün yeni bir rapor, şirketin ilk SoC’sini bir sonraki amiral gemisinde piyasaya süreceğini iddia ediyor. Dokümantasyon 9to5‘e göre Google, Whitechapel kod adlı yonga setinin bu sonbaharda piyasaya sürülmesi planlanan Pixel telefonlara güç sağlayacağını söyledi.

Daha önceki raporlar, Whitechapel‘in telefonlar ve Chromebook‘lar için bir SoC olacağını ve Google‘ın işlemcileri geliştirmek için Samsung ile birlikte çalıştığını belirtmişti. 9to5Google‘ın bugünkü makalesi, Whitechapel‘in “Samsung Semiconductor’ın sistem büyük ölçekli entegrasyon (SLSI) bölümü ile geliştirildiğine” dikkat çekerek Samsung‘un Exynos yonga setleriyle bir bağlantıya dikkat çekiyor.

9to5Google‘ın raporunda, çıkışta çip için dahili bir şirket adı olduğunu söylediği “GS101” de dahil olmak üzere birkaç kod adı vardır. 9to5Google ayrıca GS harflerinin Google Silicon‘u temsil edebileceğini tahmin ediyor. Bu raporda vurgulanan diğer bir kod adı, yayının “ilk Whitechapel SoC için paylaşılan bir platform” olduğuna inandığı “Slider” dır. Slider, iki kod adı daha olan “Raven” ve “Oriole” dahil olmak üzere birkaç başka projeyle bağlantılıdır. Bunların, bu sonbaharda piyasaya sürülmesi planlanan yaklaşan Pixel amiral gemileri olacağına inanılıyor ve bunlardan birinin Pixel 6 olması bekleniyor.

Engadget onay için ulaştığında Google bu rapor hakkında yorum yapmayı reddetti. Şirketin kod adı kullanım geçmişi ve Whitechapel hakkındaki ısrarlı söylentiler göz önüne alındığında, bu rapor biraz ağırlık taşıyor. Samsung, Apple, Huawei ve Xiaomi gibi telefon üreticilerinin halihazırda kendi yonga setlerini yapmış veya değiştirmiş gibi görünmesiyle, Google‘ın da aynı şeyi yapması şaşırtıcı değil. Bunların hiçbiri henüz resmi değil ve beklenen Pixel 6 lansmanından hala aylar uzaktayız (ki bu genellikle Ekim ayında gerçekleşir), düşüşe doğru ilerlerken bu Google SoC hakkında daha fazla şey duymaya devam edeceğiz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!