Ana SayfaHaberGoogle,...

Google, Varsayılan Olarak HTTP Yerine HTTPS Bağlantı Kullanan Chrome 90’ı Piyasaya Sürdü

Google bugün Chrome 90‘ı kararlı kanalına çıkardı ve HTTP protokolü yerine HTTPS sitelerinin otomatik tercihini ve diğer bazı önemli değişiklikleri tanıttı.

Varsayılan olarak, Chrome artık daha güvenli HTTPS protokolünü kullanmak için tüm web sitelerini yeniden yönlendirecek. Taşıma Katmanı Güvenliği (TLS) kullanılarak şifrelenen HTTPS, web sitesini doğrulayarak ve geçiş halindeki verilerin gizliliğini koruyarak ağlar üzerinden iletişimi güvence altına alır. MacRumors.com bir süredir HTTPS’yi desteklemektedir.

Ek olarak, Chrome 90, WebRTC ile optimize edilmiş video konferans için AV1 codec bileşenini kullanır. Yeni codec, video kalitesini iyileştirirken sıkıştırma verimliliğini artırmalı ve bant genişliği tüketimini azaltmalı ve düşük bant genişliğine sahip bağlantılarda bağlantıyı iyileştirmelidir. Ekran paylaşımının VP9 codec bileşenine kıyasla daha verimli olduğu da söyleniyor.

Başka yerlerde, kullanıcılar artık Chrome’un bayraklarına girmeden Okuma Listesini gizleyebilir. Bunu yapmak için Yer İşareti Çubuğunu sağ tıklayın ve alttaki yeni Okuma Listesini Göster seçeneğinin işaretini kaldırın.

Bu arada, geliştiriciler için Chrome 90, bir CSS kutusu içinde kaydırmayı önlemeye yardımcı olması gereken CSS taşması için destek sunar. Google ayrıca, Özellik Politikası API’sini, kullanıcıların tarayıcıdaki belirli API’lerin ve web özelliklerinin davranışını ayarlamasına olanak tanıyan İzin Politikası olarak yeniden adlandırdı.

Tarayıcının önceki sürümünde, Chrome 89, Google’ın tarayıcı üzerinden oynatılan videolar veya sesler için gerçek zamanlı bir çeviri yazı oluşturmak için makine öğrenimini kullanan canlı altyazı çeviri özelliğini tanıttı.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!