Google Yakında Varsayılan Olarak İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Açacak

Google, kullanıcı hesaplarını daha güvenli tutmaya yardımcı olacak oldukça önemli bir adım atmak üzere: varsayılan olarak insanları iki faktörlü kimlik doğrulamaya kaydedecek. Şirket bir blog gönderisinde, hesapları “uygun şekilde yapılandırılmışsa” müşterileri yakında iki faktörlü kimlik doğrulamaya kaydetmeye başlayacağını yazdı.

Etkinleştirildikten sonra, akıllı telefonlarında Google hesaplarıyla oturum açma girişiminin meşru olduğunu doğrulamak için bir istem alırlar. Google’ın ürün yönetimi kıdemli müdürü Mark Risher, “Oturum açmak için mobil cihazlarını kullanmak, insanlara tek başına şifrelerden daha güvenli ve daha güvenli bir kimlik doğrulama deneyimi sağlıyor,” dedi. (Telefondaki uyarılar, ele geçirilebilen SMS mesajlarından daha güvenlidir.)

Standart iki faktörlü kimlik doğrulama sizin için yeterli olmazsa, hesabınızı korumanın başka bir yolu olarak her zaman YubiKey veya Google‘ın fiziksel bir güvenlik anahtarı kullanabilirsiniz. 2019’da Google, Android akıllı telefonların bir güvenlik anahtarı görevi görmesi seçeneğini de ekledi ve bu, o zamandan beri iPhone‘ları da kapsayacak şekilde genişletildi.

Bunların hepsi, Google’ın “bir gün şifreye hiç ihtiyaç duymayacağınız bir gelecek” çabasının bir parçası ve haberler Dünya Şifre Günü’nde geliyor. Üzücü bir şekilde, sayısız büyük korsanlık ve şifre dökümünden sonra bile, Google, Amerikalıların yüzde 66’sının “aynı şifreyi birden çok sitede kullanmayı kabul ettiğini ve bu da herhangi birinin düşmesi durumunda tüm bu hesapları savunmasız hale getirdiğini” söylüyor.

Google, müşterilere, ayarlarının ve hesap korumalarının olması gereken yerde olduğundan emin olmak için şirketin hızlı güvenlik kontrolünden geçmelerini önerir.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!