Google Chrome Ram Sorununu Çözüyor

Google Chrome dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı, fakat geçmişten günümüze chrome’un en çok şikayet edilen tarafı ram kullanımı oldu. Google ram sorununu çözmek için farklı yöntemler denemiş olsada sorunu tam anlamıyla çözemedi. Google mühendisleri gereğinden fazla ram kullanımını çözebilmek için “PartitionAlloc FastMalloc” adını verdiği yeni özellik üzerinde çalıştığını duyurdu.

Google Chrome ve Chromium

Google Chrome google’ın geliştirdiği ve sonrasında açık kaynak olarak yayınladığı Chromium isimli tarayıcı motorunun üstüne inşa edilmiştir. Açık kaynaklı olması sebebi ile bir çok firma Chromium alt yapısını kullanarak, çeşitli tarayıcılar çıkarttı. (Ör. Vivaldi, Brave, Opera vs.) Chromium tabanlı tarayıcılarına çeşitli özellikler ekleyen firmalar, ram kullanımı konusunda denemeleri olsada, google gibi başarısız oldular.

Google Chrome Ram Sorununu Çözüyor

Microsoft yeni Edge tarayıcısı için Chromium alt yapısını kullanınca, ram kullanımı konusunda nasibini aldı. Microsoft bu sorunun önüne geçebilmek amacıyla “SegmentHeap” adlı yeni bir windows 10 özelliğini kullanarak Edge tarayıcısının %27 daha az ram tüketeceğini iddia etti. Çalışmalara devam eden Microsoft %27 olmasada gözle görülür bir fark elde etmeyi başardı.

Google windows 10 özelliği olan “SegmentHead” projesini yönetemediği için bu özelliği tamamen terk etti ve “SegmentHeap” özelliğinin CPU kullanımını arttırdığını belirtti. Sonuç olarak Google “SegmentHeap” projesini tamamen kapatıp güvenliği ve performansı iyileştirirken bellek ayırmaya da izin verecek “PartitionAlloc FastMalloc” özelliğini geliştirmeye karar verdi. Bu özellik 2021 yılında tüketiciyle buluşacak.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!