Ana SayfaHaberGoogle'ın...

Google’ın Ana Uygulamalarının Tümü Artık Gizlilik Etiketleri Sunuyor

Apple‘ın, uygulamaların App Store listelerine Uygulama Gizliliği etiketleri eklemesini zorunlu tutmaya başlamasından dört ay sonra, Google nihayet en popüler uygulamalarının tümünü bilgilerle güncelledi ve insanların Google‘ın hangi verileri topladığını tam olarak bilmelerini sağladı.

Google, aylarca gecikmenin ardından Şubat ayında uygulamalarına Uygulama Gizliliği etiketleri eklemeye başladı. Örneğin Gmail, 22 Şubat’ta Uygulama Gizliliği etiketlerini aldı ve diğer uygulamalar zaman içinde yavaşça güncellendi.

Google Haritalar, geçen hafta gizlilik bilgileriyle sessizce güncellendi ve 8-Bit’in de belirttiği gibi, Google bugün son ana uygulamasını Uygulama Gizliliği ayrıntılarıyla güncelledi ve bilgileri Google Foto‘ya ekledi.

Uygulama Gizliliği etiketlerini eklemenin bu kadar uzun sürmesinin bir sonucu olarak, Google‘ın birçok uygulamasında bir güncelleme olmadan aylar geçti. Apple, 8 Aralık’ta Uygulama Gizliliği etiketlerini uygulamaya başladı ve bu süreden sonra gönderilen tüm yeni uygulama veya uygulama güncellemelerinin bu bilgileri içermesi gerekiyordu.

Şubat ayında, Gmail‘in güncellenmesinin üzerinden iki ay geçmişti ve uygulama, kullanıcılara eski olduğu ve güncellenmesi gerektiği konusunda uyarı vermeye başladı, ancak elbette mevcut güncelleme yoktu. Gmail nihayet 1 Mart’ta güncellendi.

GoogleFotoğraflar” ve Google Haritalar artık Uygulama Gizliliği etiketlerine sahip olsa da, uygulamaların hala güncellenmesi gerekiyor. Google Haritalar ve Google ‌Photos‌’un hata düzeltmeleri veya yeni özellikler almasının üzerinden dört ay geçti, bu oldukça sıra dışı bir durum, çünkü Google genellikle düzenli güncellemeler yayınlıyor.

Şirketin kullanıcılardan oldukça fazla veri toplaması tam olarak bir sürpriz olmadığı sürece Google‘ın neden Uygulama Gizliliği etiketlerini uygulamalarına eklemeyi ertelediği açık değil. Örneğin Google Haritalar, aynı bilgilerin çoğunu kullanarak Google Arama ile üçüncü taraf reklamcılık amacıyla genel konum, arama geçmişi, tarama geçmişi, tanımlayıcılar ve kullanım verilerini kullanır.

Google‘ın topladığı tüm veriler artık ilgilenenlere yönelik her bir uygulama için “Uygulama Mağazası” nda listeleniyor.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!