Türkçe Görsel Aramalara Google Lens Desteği Geldi

Geçen sene İngilizce aramalar için ABD’de devreye giren özellik nihayet Türkçe Görsel Aramalara Google Lens Desteği ile artık ülkemizde de kullanılabiliyor. Sadece mobil cihaz tarayıcılarında Google arama motoru üzerinde çalışan özellik, görselin istenilen bölümü seçilerek Google lens araması yapılıyor.

Daha önce istenilen görüntüyü Google görsellerde aramayı sağlayan özellik, görselin tümünü tekrar Google içinde arama yapmak için kullanılabiliyordu. Özellikle adı sanı belli olmayan ama görsel hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanılan Gogole içinde resim arama özelliği artık çok daha gelişmiş tarama özelliğiyle mobil cihazlar için kullanıma sunuldu.

Görsel Aramalara Google Lens Nasıl Uygulanır?

Telefon ve tabletten, Google Görsellerde arattığınız bir görüntüyü girdikten sonra paylaşma ikonun yanında beliren Google Lens ikonuna tıklayarak görsel tarama ve arama başlatılabiliyor. Görsel içinde istediğiniz bölgeyi seçerek veya Google Lens’in tanıdığı nesneleri seçerek (görsel içinde noktalarla belirtilmiş) görsel aramaları filtreleye bilirsiniz.

Görsel Aramalara Google Lens Nasıl kullanılır, Google Görsellerde Google lens ile çanta arama

Görsel içindeki bir nesneyi aratmak için oldukça kullanışlı olan özellikle satışı yapılan ürünler ile daha iyi çalışıyor. Arka plandan ayrılan ve net olan seçilebilen nesnelerin daha çok e ticaret sitelerindeki ürünler olduğunu düşünecek olduğumuzda bu durum çok da garip gelmiyor. Ancak Google ticari bir şirket olduğu için Görsel Aramalara Google Lens teknolojisini ilerleyen yıllarda reklam ile daha yukarıda görünmeye yönelik sistem hazırlayacaktır.

Fotoğraflarda Google Lens Kullanımı

Sadece Google Görseller içinde görüntüleri taramak için kullanılmayan Google Lens ayrıca fotoğrafları da analiz edebiliyor. Google Lens ile (Android) Google Asistan ile (Android) Google fotoğraflar ile (Android ve IOS) veya Google uygulaması ile (IOS) fotoğrafları analiz edebilirsiniz.

Google Lens kamerayla kullanımı, Telefonla çekilen görseli google lensde aratma

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!