Hakim, Çinli Akıllı Telefon Üreticisi Xiaomi’ye Yönelik ABD Kısıtlamalarını Engelledi

Federal bir yargıç, ABD Savunma Bakanlığı‘nın Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi‘ye önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek kısıtlamalar getirmesini engelledi.

Eski Başkan Trump‘ın Ocak ayında ofisten ayrılmasından hemen önce DoD, Xiaomi‘yi “Çin Komünist askeri şirketi” (CCMC) olarak belirledi ve onu Trump‘ın ABD‘nin bu tür şirketlere yatırım yapmasını yasaklayan idari emrine tabi kıldı. Ancak Cuma günü geç saatlerde, ABD Bölge Yargıcı Rudolph Contreras, Xiaomi‘ye “telafisi mümkün olmayan zarar” dediği şeyi önlemek için bir ön emir çıkardı ve atamanın “keyfi ve kaprisli” olduğunu söyledi.

Xiaomi, mahkeme başvurularında, kısıtlamaların yürürlüğe girmesi durumunda işine ve itibarına “aşırı ve geri döndürülemez bir zarar” geleceğini söyledi ve “işlerini yürüttüğü yargı alanlarının ilgili yasa ve düzenlemelerine uygun” faaliyet göstermesini sürdürdü. Bir şirket sözcüsü Ocak ayında The Verge‘ye Xiaomi‘nin “Çin ordusuna sahip olmadığını, Çin ordusuna bağlı olmadığını ve bir” Komünist Çin Askeri Şirketi “olmadığını söyledi.

Contreras, Cuma günkü kararında, Trump yönetiminin Xiaomi gibi “sivil Çin şirketlerinin” Çin hükümetine “ABD anavatanını doğrudan tehdit etmesine” izin verdiği şeklindeki argümanını sorguladı.

Yargıç, “Mahkeme, ağır ulusal güvenlik çıkarlarının aslında burada yer aldığına şüpheyle yaklaşıyor” diye yazdı.

Xiaomi yaptığı açıklamada, CCMC atamasının kalıcı olarak kaldırılmasını talep etmeye devam edeceğini söyledi.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!