HTC Şubat 2016 finansal raporu oldukça kötü

HTC Şubat 2016 finansal raporu yine kötü bir tablo ile karşımıza çıkıyor. Son 2 yıldır finansal anlamda oldukça zor günler geçiren HTC Şubat 2016’yı da yine zararla kapattı.

HTC Şubat 2016 finansal raporu

Şubat ayı içinde 128$ milyon (NT$4.2 milyar) gelir elde eden HTC, 2015’ın aynı döneminde 261$ milyon (NT$9.2 milyar) gelir elde etmişti. Görüleceği aradaki fark yarıdan bilen fazla.

Geçtiğimiz ocak ayında da benzer bir mali tabloya sahip olan HTC, yine geçtiğimiz seneye oranla yarı yarıya gelir kaybı yaşamış.2015’in 4. çeyreğinde de Tayvanlı telefon üreticisi 101$ milyon (NT$3.5 milyar) net zarar bildirmişti.

Son yıllarda ard arda zararlar açıklayan HTC’nin işi de gittikçe zorlaşıyor. Rakiplerinin son teknoloji cihazlarının, güçlü tasarım ve argümanlarının yanın HTC oldukça geri kaldı. Umarız ara fazla açılmadan HTC’den de rekabetçi cihazlar ve yenilikçi argümanlar görürüz.

Zira telefon pazar kızışmaya devam ettikçe tekelciliğe doğru gitmeye başlıyor. En iyisini yapan üretici de telefon fiyatlarını, maliyetinin 3 katına varan fiyatlarla satmaya başlıyor. Buda bizim cebimizden daha fazla çımasına ve üreticileri pazarın dengesizliğinden dolayı zengin etmemize neden oluyor.

Gelecek aylarda HTC 10 adli yeni amiral gemi telefonunu çıkartmayı hedefleyen firma, HTC 10 ile de istediğini bulamazsa bu sene veya gelecek sene dükkanı kapatma noktasına gelebilir. Umarız durum bu noktaya gelmez ve HTC’yi de iPhone veya Galaxy serisi ile rekabet ederken görürüz.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!