Huawei ve Chery Ortak Elektrik Lüks Coupe Arabası; Luxeed

Huawei yneticis Yu Chengdong, Weibo’da ilk tam elektrikli coupe projesinden bir klip paylaşarak LUXEED isimli bu aracın yalnızca Huawei için değil, tüm otomotiv sektörü için büyük önem taşıyan Huawei Hongmeng HarmonyOS 4 işletim sistemine sahip ilk model olacağını duyurdu.

Huawei’nin yıllar önce Android’in yaşadığı sınırlamalara karşı geliştirdiği HarmonyOS geçtiğimiz günlerde Huawei’nin HDC 2023 geliştirici konferansında en son sürümü olan HarmonyOS 4 duyurulmuş ve ekosistemim parçası olan telefon, tablet, akıllı saat, televizyon gibi akıllı cihazlara ek olarak otomobillerdeki kullanımı da bir ön gösterim olarak yayınlanmıştı. Bu sunumdan bir kaç gün sonra da Huawei’nin ilk olarak Luxeed markasında HarmonyOS 4 platformun yer alacağını doğrulamış oldu.

Şu anda Luxeed markasının kökeni hakkında pek çok spekülasyon var. İlk halka açık görünümünü göz önünde bulunduran bazı sektör önderleri, Luxeed’in Huawei ve Chery arasındaki işbirliğinin sonucu olarak Chery’nin EXEED adlı bir markasının Luxeed, “Lüks” + EXEED ‘in kısaltması olabileceğini belirtiyor.

Huawei, Luxeed, Seal, Star Era, Taycan
Soldan Sağa Sırasıyla; Luxeed, BYD, Exeed, Taycan)

Luxeed’in, Chery’nin Exeed Sterra ES ve ET premium EV’lerinde de kullanılacak olan E0X mimarisini kullanacağı bildirilen araçta yaklaşık 700 km menzil ve çift elektrik motoru sunan CATL kaynaklı bir pil takımı kullanacağı düşünülüyor. Güvenlik açısından model, gelişmiş otonom sürüş yetenekleri için tavana monte bir LiDAR, 11 yüksek çözünürlüklü kamera, 12 ultrasonik radar ve 3 milimetre dalga radarı kullanan yeni Huawei ADS 2.0 akıllı sürüş sistemine sahip olacak.

Huawei yöneticisi Yu Chengdong, Luxeed’in 2023’ün üçüncü çeyreğinde piyasaya sürüleceğini söyleyor. 25 Ağustos‘ta Chengdu Otomobil Fuarı’nda ön gösterim yapma beklenen aracın 2024 yılında seri üretime başlaması ve başlangıç ​​fiyatının 200.000 Yen (27.803 $) civarında olacağını öne sürüyor

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!