Ana SayfaHaberlerIllustrator...

Illustrator İle Photoshop Arasındaki Fark Nedir?

Dijital tasarım dünyasında, diğerlerinin üzerinde iki isim duruyor: Photoshop ve Illustrator. Bu iki Adobe uygulaması son derece popülerdir, ancak aralarındaki fark nedir?

Dışarıdaki Adode olmayan hayranlar için bu, GIMP (Photoshop’a açık kaynaklı bir alternatif) ve Inkscape (Illustrator’a açık kaynaklı bir alternatif) için de geçerlidir. Bu uygulamalardan bahsederken bunu aklınızda bulundurun.

Her Şey Piksel ve Vektör İle İlgili

Photoshop ve Illustrator‘ın bazı ortak yönleri vardır, ancak bunların ayrı ürünler olmasını gerektiren büyük bir fark vardır. Photoshop, “piksel” bir düzenleme uygulamasıdır, Illustrator ise “vektörel” kullanır.

Raster tabanlı düzenleme uygulamaları, görüntüleri oluşturmak için pikselleri kullanır. Milyonlarca farklı renkteki piksel, görüntüyü oluşturmak için birleşir. Yakınlaştırdığınızda, tek tek pikselleri görebilirsiniz, ancak uzaktan farkedilemezler. Birçok kişinin kullandığı raster tabanlı bir uygulama MS Paint‘tir.

Vektörler, “noktalar” veya “düğümler” ile oluşturulmuş mükemmel düz çizgilere sahip şekillerdir. İstediğiniz herhangi bir boyuta ölçeklenebilirler ve çizgiler mükemmel bir şekilde temiz ve net kalacaktır. Farklılıkları yakından inceleyelim.

Yukarıdaki görüntü, Photoshop‘taki bir şeklin yakınlaştırılmış görünümünü göstermektedir. Siyah eğrinin kenarları boyunca pikselleri görebilirsiniz. Şimdi Illustrator‘da vektör olarak oluşturulmuş aynı nesneye bir göz atalım.

Siyah eğrinin kenarı tamamen pürüzsüz ve keskindir. Nesneye ne kadar yakınlaştırdığınızın önemi yoktur. Illustrator‘da görüntülerken asla piksel görmeyeceksiniz.

İkisi arasındaki farklılıkları düşünmenin bir yolu, bir tuval hayal etmektir. Raster, bir fırçayla boyamak gibidir. Uzaktan bakıldığında temiz görünebilir, ancak yaklaştığınızda, fırça darbelerindeki dokuyu ve herhangi bir düzensizliği görebilirsiniz. Bir vektör, kağıttan bir şekil kesip tuvale yapıştırmanız gibidir.

Dosya Formatları

Tahmin edebileceğiniz gibi, raster ve vektör de kendi dosya formatlarıyla birlikte gelir. Muhtemelen JPG ve PNG‘nin tipik raster dosya uzantılarını zaten biliyorsunuzdur. Yaygın vektör dosya uzantıları AI, EPS ve SVG‘dir.

İşte işler biraz karmaşıklaşıyor. Görüntü ve metin katmanları içeren sürmekte olan bir Photoshop projesini PSD olarak kaydedebilirsiniz. Başka biri bu PSD‘yi Photoshop‘ta açıp düzenlemeye devam edebilir ve hatta yaptığınız bazı değişiklikleri geri alabilir.

Ancak, onu bir raster görüntünün son biçimine getirmek için JPG veya PNG olarak dışa aktarılması gerekir. Bu, tüm katmanları birleştirir. Değişiklikler artık geri alınamaz.

Illustrator ise farklı. Bir AI veya SVG, proje dosyası ve nihai üründür. Bir vektör dosyası, tüm ayrı şekil ve metin katmanlarını korur. Birisi bir SVG dosyasını açabilir ve vektörü kurcalamaya devam edebilir.

Bununla birlikte, bir Illustrator projesini JPG veya PNG olarak dışa aktarabilirsiniz, bu da her şeyi düz bir raster görüntüde birleştirir. Her iki uygulamanın sonucu aynı olabilir, ancak oraya ulaşma şekliniz çok farklı.

Hangisini Kullanmalısınız?

Photoshop veya Illustrator‘ın her birinin kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bazı durumlarda ikisini de kullanabilirsiniz, ancak çoğu zaman çok farklı amaçlar için kullanılırlar. Bazı kişisel tercihler de var.

Adından da anlaşılacağı gibi, Photoshop öncelikle fotoğraf düzenleme ve manipülasyon için kullanılır — bir fotoğraftaki beyaz dengesini ayarlama, kırmızı gözü kaldırma, taranmış bir fotoğraftaki kırışıklığı silme, fotoğraftaki bir nesneyi düzenleme, vb. Genel olarak, başlangıç ​​noktanız mevcut bir görüntü ise, kullanmanız gereken uygulama Photoshop‘dur.

Illustrator, öncelikle logo tasarımı ve görüntü oluşturma gibi şeyler için kullanılır. Bir görüntüyü ölçekleme ve kalitesini koruma yeteneği bu durumlarda kritiktir. Örneğin bir logo pek çok farklı şekilde kullanılabilir. Logoyu kullanan kişinin onu yok etmeden yeniden boyutlandırabilmesi önemlidir.

Birçok tasarımcı, sıfırdan bir şey oluştururken Illustrator‘ı tercih eder. Bir daire çizdiğinizi ve bunun biraz daha büyük olması gerektiğini anladığınızı varsayalım. Photoshop‘ta daireyi vurgular ve yeniden boyutlandırırsınız. Ancak bu onu bulanıklaştırır. Şöyle:

Illustrator‘da, nesne tutamaçlarını kavrayabilir ve temiz bir şekilde ölçeklendirebilirsiniz. Şeklin kenarları temiz kalır. Bu, sıfırdan tasarlarken size büyük bir esneklik sağlar. Bunu bir videoda göstermek daha zordur, ancak bir fark görebilirsiniz.

Bunun kesinlikle istisnaları vardır, ancak iyi bir temel kural, Photoshop‘un düzenleme veya değiştirme için olması ve Illustrator‘ın oluşturmak için olmasıdır.

Herkesin bu iki uygulamayı da kullanması gerekmediğini unutmayın. Photoshop daha esnek olduğu için yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, Photoshop‘ta logo tasarlayabilirsiniz, ancak Illustrator‘da bir RAW fotoğrafı düzenleyemezsiniz.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!