Intel, Bulut Şifrelemeyi Her Zamankinden Daha Zor Hale Getirmek İstiyor

Intel, ABD hükümetinin İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) ile tamamen homomorfik şifreleme (FHE) için bir hızlandırıcı geliştirmek üzere Sanal Ortamlarda Veri Koruma (DPRIVE) programına katılmak üzere bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Diğer şifreleme türlerinden farklı olarak, FHE, şifrelenmiş verilerin şifresini çözmek zorunda kalmadan işlenmesini sağlar. Intel‘e ek olarak Microsoft, DPRIVE programında DARPA ile birlikte çalışan kilit bulut ekosistemi ve homomorfik şifreleme ortağıdır. Teknoloji geliştirildikten sonra, ABD hükümeti ile Microsoft Azure ve Microsoft JEDI bulutu dahil olmak üzere yazılım devinin bulut tekliflerinde test edilecek.

Çok yıllı DPRIVE programı ayrıca Intel ve yonga üreticisinin Tasarım Mühendisliği Grubu, Veri Platformları Grubu ve Intel Laboratuvarları’ndaki birden fazla grupta ekipler arası bir çalışmayı temsil ediyor.

Tamamen homomorfik şifreleme

Günümüzde birçok işletme ve hükümet, bilgileri aktarılırken, kullanımdayken ve kullanımda değilken korumak için çeşitli veri şifreleme yöntemlerine güvenmektedir. Bununla birlikte, tüm bu mevcut teknikler, verilerin işlenmek üzere şifresinin çözülmesini gerektirir ve bu şifresi çözülmüş durumda, verilerin kötüye kullanıma karşı daha savunmasız hale gelmesi söz konusudur.

FHE, kullanıcıların her zaman şifrelenmiş veriler veya kriptogramlar üzerinde işlem yapmasını sağlar. Verilerin şifresinin asla çözülmesi gerekmediğinden, bu, siber tehdit potansiyelini azaltır. Bununla birlikte, ölçekli olarak uygulandığında, FHE, kuruluşların büyük veri kümelerinden tam değer elde etmek için makine öğrenimi gibi teknikleri kullanmasını sağlarken, aynı zamanda verilerin yaşam döngüsü boyunca veri gizliliğini de korur.

Çok yıllı DARPA DPRIVE programı, çip üzerinde bir sisteme ve tam bir yazılım yığınına entegre edilecek temel IP bloklarının tasarımı, geliştirilmesi ve doğrulanmasından başlayarak birkaç aşamayı kapsayacaktır. Proje boyunca Intel, homorfik olarak şifrelenmiş verileri geniş ölçekte kullanarak yapay zeka eğitimi ve çıkarım iş yüklerindeki ilerlemeyi değerlendirecek. Şirket ayrıca FHE için uluslararası standartlar geliştirmek için Microsoft ile birlikte çalışacak.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!