İnternet Hat Değerleri Rehberi

Merhaba, bu yazımda sizlere mevcut ADSL/VDSL(Fiber-Hiper) internet hattınızın size maksimum verebileceği performans (İnternet Hat Değerleri) hakkında bilgi vereceğim.

İlk olarak Fiber-Hiper ve ADSL hatları ve farklarını açıklayayım. Fiber internet şu an Türkiye’de normal bir kullanıcının alabileceği en uygun ve en iyi internet. Fiber internet adından da anlaşılacağı üzere özel fiber kablolarla şehrin her yerinde bulunan Türk Telekom Genişbant Kabinleri denilen saha dolaplarına ulaştırılıyor ve yine aynı fiber kablolar ile evlerin girişine kadar hatta bazen de modeme kadar getirilir. Fiber kabloların en büyük avantajı çıkış verilen yerden gideceği yere kadar neredeyse hiç hız kaybetmeden ulaşabilmesidir. Mesafe ne kadar olursa olsun fiber kablolarda hız kaybı çok çok azdır.

Hiper internet ise tekrardan saha dolaplarına fiber kablolar ile internet gelir fakat evlere yeraltından bakır kablolar ile bina girişindeki ankastreye gelir ve oradan da evin içine telefon kablolarıyla gelir. (Çakma Fiber 🙂 )

Son olarak da ADSL var. ADSL de tamamen bakır kablolarla iletilen, uzak mesafede berbat ötesi değerler gösterebilen internet türü 🙂 Şu an ülkemizde en yaygın olarak kullanılan ve en  çok şikayet edilen internet türüdür. 🙂

İkinci olarak ülkemizdeki servis sağlayıcılardan bahsedecek olursak en çok bilinen birkaç adet servis sağlayıcı var. Bunun ilki ve en çok bilineni TTNET. Türk Telekom şirketinin interner hizmeti olan TTNET şu an çoğu kişinin evindeki internet altyapısını sağlıyor. Türkiye’deki tüm ADSL altyapılar TTNET’e aittir.

İkinci servis sağlayıcımız Turkcell SUPERONLİNE. Ülkemizde TTNET ADSL altyapısı olan her yerde ADSL altyapısı veren SUPERONLİNE kendi altyapısını çektiği yaklaşık 10 ilde ise Fiber internet veriyor. Bu altyapıyı sürekli geliştirme çalışmaları yürüten SUPERONLİNE fiber altyapısının bulunduğu ve internetin verildiği yerlerde TTNET’e acayip şekilde fark atabiliyor. SUPERONLİNE ADSL alacak olursanız altyapının TTNET’e ait olacağını ve hatta bazı yerlerde TTNET sorunlu portları SUPERONLİNE verdiğini göz önünde bulundurmanızı öneririm. (DİGİTURK SUPERONLİNE ile ortaktır.)

Üçüncüsü ise Uydunet. Uydunet’te herhangi bir telefon hattına gerek yoktur. Türksat kablo şebekesi üzerinden gelen kablo şebekesini hem internet hem de televizyon olarak kullanabilmenize olanak sağlıyor. Uydunet şu anda 22 ilde hizmet vermekte. Bu illeri www.kablonet.com.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

Artık yazı başlığının içeriğine gelecek olursak hat değerleriniz size saha dolabınızla olan uzaklığın internet hattınızdaki etkilerini, internetinizin kopup kopmayacağı hakkındaki tahmini bilgiye size söyleyebilir. Resimle açıklayacak olursak :

İnternet Hat Değerleri Rehberi

Bu resimde DSL hızı şu an bağlı olduğunuz servis sağlayıcınızın size tanımlamış olduğu internetin hızını, ulaşabilir hız maksimum alabileceğiniz hızı (Bu orada yazan hızı hiçbir problem olmadan gayet rahat alabileceğiniz anlamına gelmiyor), SNR Sınırı ki bu en önemlilerinden birisi hattınızın manyetik alandan etkilenmesini belirtir.

En sağlıklı değer 15 ve üstüdür. Eğer 6’nın altına düşerse kopma ihtimaliniz çok yüksektir hatta eğer modeminiz veya kablolarınız iyi değilse internete bağlanmazsınız bile diyebiliriz. Yani eğer SNR 6’nın altına düşerse binanızdaki herhangi biri bir mikrodalga fırın açtığında internetinize güle güle diyebilirsiniz 🙂

Hat zayıflaması ise bağlı olduğunuz saha dolabı ile aranızdaki mesafenin hattınıza etkisini anlatır. Bunun en sağlıklı değeri ise 0’dır. Şunu da söyleyim : SNR ve hat zayıflama değerleri kablo ile doğrudan etkilidir. Yani eğer bu değerleriniz çok kötü ise bina içi ve daire içi tesisatınızı mutlaka gözden geçirdikten hatta değiştikten sonra değerlere bakın eğer hala aynı problem varsa o zaman servis sağlayıcınızla iletişime geçin. Bir noktayı da fotoğraf üzerinden yararlanarak anlatmak istiyorum.

Benim şu an aldığım hız 6,4 MBPS’ye sabitlenmiş durumda. Fakat alabileceğim maksimum hız 7 MBPS görünüyor ama SNR değerim neredeyse sınırda yani hızımın biraz daha yükseltilmesini talep edersem internetimde kopmalar yaşayacağım için hızımın bu noktada kalması daha mantıklı.

Kendi hat değerlerini merak eden okuyucular bana İletişim bölümümüzden ulaşabilir ya da alttaki yorum bölümünden iletişim bilgilerinizi yazarsanız ulaşmaya çalışırım. Teşekkürler 🙂

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

 1. Ben waaynet diye bir şirketten hizmet alıyorum adresinde ttnet in tum portları dolu evimin catısında ufak bir cihaz var uydu anteni gibi internet paketim 12mgb aldıgım hız 12 ila 5mgb arası değişiyor ping değerleri ise 20 ms ila 80ms arasında canlı yayınları videoları hemen hemen her uygulamayı rahatlıkla sorunsuz kullanıyorum fakat ps4 de online oyun oynayamıyorum değerler bukadar iyiyken bunun sebebi ne olabilir bilgisi olan yardımcı olmasını rica ediyorum meil adresimden de bana ulaşa bilirsiniz [email protected] şimdiden teşekkürler.

 2. Gönderme Hızı İndirme Hızı
  Mevcut Veri Oranı (Kbps) 3070 35833
  Maksimum Veri Oranı (Kbps) 19212 113257
  INP (Sembol) 0 0
  Çapraz AÇIK AÇIK
  Hat Zayıflaması (dB) 16.9 10.2
  Hatalar (Pkts) 0 0
  Gecikme (ms) 0 0
  Alım Gücü (dBm) -8.6 14.5
  U0 U1 U2 D1 D2 D3
  Hat Zayıflaması (dB) N / A 16.9 26.1 10.2 22.5 33.4
  Sinyal Zayıflaması (dB) N / A 16.9 N / A 10 22.2 33.4
  SNR Marjı (dB) N / A 31 N / A 30.1 30.1 30.1
  Alım Gücü (dBm) N / A -8,8 -17,1 12.5 7.8 6.7
  Hat değerleri bu ama internette kopma yaşıyorum
  Mail adresinden ulaşabilirseniz başka bir sorum daha olacak

 3. Arkadaşlar. Eğer modeminizin içinde dsl ayarlarına ulaşabiliyorsanız,snr margin değerini 2db e çekip en yüksek bağlantıya sahip olabilirsiniz. Bu değetin ortalama 10db nin altında kullanılamayacağı söylenir fakat bu bir yalandır. 2db snr margin ilr şuan 70mbit hız elde ediyorum. Modemim asus ve ayarlama imkanım var. Bu ayarın ulaşılamadığı modemlrrde snr margin rondom dur ve ortalama 8db elde eder. 6db in altına inildiğindr internette kopmalar olacağı söylenir falan filan hikaye bunlar. İsteyene belgeli ispatlayabilirim. İnstagram : burakdavutoglu …..

 4. Arkadaşlar merhaba,
  Sizlere turk telekom şebekesiyle ilgili bilgimi paylaşacam sanirim adsl bağlantilariyla ilgi yâşadiğiniz bir çok soruna cevap bulacaksiniz.
  Turk telekomdan cikan bakir kablolar bazen menhollerde ek alarak saha dolaplarina ayrilir yani diyelimki 600” bir kablo tt den cikar 100” luk bir saha dolabina 100” digerine 600 tamalayana kadar dagilir,saha dolaplarina giden 100” kablolarda bina girislerine direklere ihtiyaca gore 10”,20” olarak dagilir,birde devaminda binalarda her daire bir yada bir kac devrelik ic ankastra vardirki bu basli basina bir sorundur simdi,
  Bir data bir noktadan digerine iletilirken bir frekans ve cikis seviyesiyle(db) modem tarafindan iletilir adsl hatlar iki tellidir turk telekomdaki porttan cikan modem sinyali her baglanti noktasi her mesafede zayiflar her kotu kabloda zafilama ve yansima dahafa artar yabi diyecegim şu,size gelen kablo bir cift kablodur uzerindeki yalitkan kotuyse,kqblonun kesiti 0,5mm degil. İnceyse kablonun bükümü dogru degilse kablonun disinda aliminyum folyo yoksa data kablosu yerine ankastranizda twlefon kablosu kullanilmissa kutu iyi degilse santrale olan uzakliginizin yaninda bu saydigim etkenler eklendiginde siz asla istediginiz hizda calisamasiniz,,yapilan yanlislarin basinda abone ankastralarinin dataya gore degil telefona gore yapiliyor olmasi digeri ek yerlerinin standartlara gore yapilmamasi ve devre musteriye teslim edilmeden once gerekli olcumler yapilarak uygun hattin verilmemisi aslinda butun is size hatti satarlarken soylenen bir kelimede gizli her sey..oda
  Mesela derlerki 8 mb e kadar hiz 8 mb bit degil cunku bu hizi sabit soylemek o hizi vermek demek ama 8 mb e kadar demek ne gelirse razi olacaksin demek biz fazla ugrasmiyacaz demek durum bu arkadaslar uzun oldu daha detaylari var ama girmedim vilgi isteyenler
  [email protected] mail atabilir

  • BTK kararına göre taahhüdde x’e kadar vaad edilen hızın en az %75ini vermek zorunda eğer veremiyorsa altyapınız desteklemiyorsa arayıp ceza ücreti ödemeden paket hızınızı düşürebilirsiniz.

 5. Merhaba bana da değerlerim hakkında bilgi verir misiniz lütfen ? şimdiden teşekkürler 🙂

  Downstream Upstream

  SNR Margin : 14.3 7.2
  Hat Zayıflaması : 2.4 4.5
  Veri Hız ı: 15999 861
  Max. Hız : 24360 925
  Güç : 18.8 12.2
  CRC : 0 7

 6. Gelen Giden
  DSL Hızı(Kb/s): 40960 4094
  Ulaşılabilir Hız(Kb/s): 111908 38717
  SNR Sınırı (dB): 27.3 31.7
  Hat Zayıflaması(dB): 10.7 0.0
  Güç (dB): 14.0 5.4

  online oyunlarda sürekli dc oluyorum burada sıkıntı var mı

 7. Gönderme Hızı İndirme Hızı
  Mevcut Veri Oranı (Kbps) 146 4096
  Maximum Veri Oranı (Kbps) 142 8836
  INP (Sembol) 0 0
  Çapraz ON ON
  Hat Zayıflaması (dB) 15.6 20.5
  Hatalar (Pkts) 0 0
  Gecikme (ms) 0 0
  Alım Gücü (dBm) 11.4 19.1
  SNR Marjı (dB) 8.1 23.6

  WAN

 8. Downstream Upstream
  SNR Marjı
  :
  13.9 9.0 db
  Hat Zayıflaması
  :
  11.0 4.1 db
  Data Oranı
  :
  8192 799 kbps
  Max Oranı
  :
  14960 808 kbps
  CRC
  :
  4 56600

 9. ============================================================================
  ADSL Training Status: Showtime
  Mode: ADSL2+
  Traffic Type: ATM Mode
  Link Uptime: 13 days: 14 hours: 51 minutes
  ============================================================================
  ADSL Port Details Upstream Downstream
  Line Rate: 0.807 Mbps 12.335 Mbps
  Actual Net Data Rate: 0.799 Mbps 12.287 Mbps
  Trellis Coding: ON ON
  SNR Margin: 18.0 dB 14.0 dB
  Actual Delay: 0 ms 0 ms
  Transmit Power: 12.4 dBm 19.6 dBm
  Receive Power: 4.7 dBm 4.7 dBm
  Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
  Total Attenuation: 11.1 dB 20.0 dB
  Attainable Net Data Rate: 1.441 Mbps 17.416 Mbps
  ============================================================================

  ADSL Counters

  Downstream Upstream
  Since Link time = 51 min 29 sec
  FEC: 0 0
  CRC: 7935 10
  ES: 7755 4
  SES: 1 0
  UAS: 0 0
  LOS: 0 0
  LOF: 0 0
  LOM: 0 0
  Latest 15 minutes time = 2 min 30 sec
  FEC: 0 0
  CRC: 1 0
  ES: 1 0
  SES: 0 0
  UAS: 0 0
  LOS: 0 0
  LOF: 0 0
  LOM: 0 0
  Previous 15 minutes time = 15 min 0 sec
  FEC: 0 0
  CRC: 5 0
  ES: 5 0
  SES: 0 0
  UAS: 0 0
  LOS: 0 0
  LOF: 0 0
  LOM: 0 0
  Latest 1 day time = 16 hours 2 min 30 sec
  FEC: 0 0
  CRC: 385 0
  ES: 381 0
  SES: 0 0
  UAS: 0 0
  LOS: 0 0
  LOF: 0 0
  LOM: 0 0
  Previous 1 day time = 24 hours 0 sec
  FEC: 0 0
  CRC: 601 0
  ES: 588 0
  SES: 0 0
  UAS: 0 0
  LOS: 0 0
  LOF: 0 0
  LOM: 0 0
  Total time = 1 days 16 hours 2 min 30 sec
  FEC: 0 0
  CRC: 8379 10
  ES: 7770 4
  SES: 11 0
  UAS: 210 210
  LOS: 1 0
  LOF: 8 0
  LOM: 0 0
  ============================================================================

  modem zyxel VMG3312-B10B

 10. Line Stats
  Downstream Upstream
  TCM(Trellis Coded Modulation)
  On
  On
  SNR Margin
  7.6 dB
  18.4 dB
  Line Attenuation
  22.8 dB
  11.4 dB
  Path Mode
  FastPath
  FastPath
  Interleave Depth
  1
  1
  Data Rate
  16381 kbps
  799 kbps
  MAX Rate
  23928 kbps
  1075 kbps
  POWER
  18.9 dbm
  11.3 dbm
  INP
  0.9 symbols
  0.0 symbols
  INP-SHINE


  INP-REIN


  CRC

  Hat değerlerim iyi mi? Asus dsl n17u modeminin vermiş olduğu performans bu şekilde

  • Kesinlikle eder ttnetin verdiği dandik modemle 9 mbps hız alıyorken 1 hafta önce asus dsl n17u modem aldım artık 14.80 mbps hiz alıyorum paketim 16 mbps’e kadar modem alacaksan asus öneririm çünkü vaadedilen hızı veriyor üstelik santrale uzak falan dedikleri halde

 11. DSL Hızı(Kb/s): 4096 800
  Ulaşılabilir Hız(Kb/s): 10028 1348
  SNR Sınırı (dB): 23.6 20.0
  Hat Zayıflaması(dB): 5.5 6.5
  Güç (dB): 13.3 12.3

  vodafonenet 16 mbit paket anlaşma yukarıdaki değerleri yorumlarsanız sevinirim

 12. Arkadaşlar hat zayıflamanız yüksekse bağlantı kablonuzda sorun vardır.
  ilk önce splitteri kontrol edin bi sıkıntı var mı gelen baglantı kablosunu splitteri bağlamadan direk modeme takın bidaha değerlere bakın değişmezse splitter de sorun yoktur.
  splitterda sorun yoksa bağlantı kablolarına bakın benım evde bağlantı eski priz gibi bişey yok dogrudan kabloya kabloyu ucunu cıkartarak sarıyoruz.burayı acdım tekrar sardım elektrik bandıyla kapadım hat değerlerim değişti.
  yine düzelmiyorsa apartmanın girişindeki telefon kutusundan eve kablo cekin ya da elektrikci cagırıp yenilettirin büyük ihtimal düzelecektir.

 13. Türkiyede internet hızı vdsl2 DSLAM ayarları düşürülerek yavaşlatılıyor bilerek.vdsl2(ıtu-g-993.2)standart hızı 25mbps-50mbps-100mbps dir.veri hızı ayarlarıyla oynanmadığı sürece.en önemlisi şebeke abone arasında kullanılan bakır olmayan yağlı kablo.(bakır gibi cinko)hız düşüşlerinin ana sebedir.örnek kıyaslama,uydu da kullanılan 100%bakır kabloda yüksek sinyal alınır,elektrik hatlarındada aynıdır.tüketicinin bilinçlenmesi (genel bilgi)ihlallerin önlenmesi için.ülkeyi ülke yapan içinde yaşayanlardır

 14. Bağlantı Durumu Bağlı
  Bağlantı Tipi DSL
  Hat Modu ADSL2+

  Gelen Giden
  DSL Hızı(Kb/s): 4096 797
  Ulaşılabilir Hız(Kb/s): 8016 984
  SNR Sınırı (dB): 17.4 13.8
  Hat Zayıflaması(dB): 39.0 20.5
  Güç (dB): 18.7 12.3

  Merhaba benim hat zayıflaması 39 değerinde bu tesisat mi kaynaklıyor ? sorunu halletmem adına öneriniz nedir?

 15. Yukarı yönde hat hızı (kbit/s) 799
  Aşağı yönde hat hızı (kbit/s) 16383
  Yukarı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB) 17.5
  Aşağı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB) 10.1
  Yukarı yönde aralık derinliği 1
  Aşağı yönde aralık derinliği 1
  Hat standardı ADSL_2plus
  Yukarı yönde hat zayıflaması (dB) 15.5
  Aşağı yönde hat zayıflaması (dB) 30.5
  Yukarı yönde çıkış gücü (dBmV) 12.3
  Aşağı yönde çıkış gücü (dBmV) 19.8
  Kanal türü Fast
  Yukarı yönde CRC 0
  Aşağı yönde CRC 31
  Yukarı yönde FEC 0
  Aşağı yönde FEC 69

  son zaman da hızımı 16.mbs e yükselttiler o zamandan beri sürekli kopmalar yasıyorum arada sırada 1 hafta kadar duruyor sonra tekrarlıyor acaba bunun sebebi hızımın yükselmesimi?

 16. Gelen Giden
  ADSL Hızı(Kb/s): 8191 799
  Ulaşılabilir Hız(Kb/s): 17884 1183
  SNR Sınırı (dB): 19.1 17.9
  Hat Zayıflaması(dB): 23.5 11.8
  Güç (dB): 20.1 12.4

  Modemden IP alıp nete bağlanabiliyorum ama çok sıklıkla hattan düşme olmamasına rağmen, net kesiliyor. 15-20 sn sonra normale dönüyor.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!