iOS 14.5 ile Gelen Uygulama Takibi Şeffaflığı Herkes İçin Açıldı

Apple, bazı iOS 14.5 kullanıcılarının Apple‘ın Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) özelliğinin bir parçası olarak kullanıma sunulan “Uygulamaların İzleme İsteğine İzin Ver” ayarını değiştiremediği anlamına gelen bir hatayı ortadan kaldırıyor gibi görünüyor.

iOS 14.5, iPadOS 14.5 ve tvOS 14.5‘te ATT, hedeflenen reklamcılık amacıyla diğer şirketlerin uygulamaları ve web siteleri arasındaki etkinliğinizi izlemeden önce uygulamaların izin istemesini gerektirir.

iPhone ve iPad‘de kullanıcılar, yeni bir “Uygulamaların Takip Etmesine İzin Ver” anahtarının bulunduğu Gizlilik -> İzleme altındaki Ayarlar uygulamasında uygulama bazında izleme izinlerini yönetebilir. Ayar varsayılan olarak kapalıdır.

“Uygulamaların İzleme İsteğine İzin Ver” ayarının kapalı olduğu cihazlarda, izleme isteğinde bulunan tüm uygulamalara varsayılan olarak izin verilmez ve cihazın IDFA olarak bilinen rastgele reklam tanımlayıcısına erişemez.

Uygulamaların, e-posta adresiniz gibi sizi veya cihazınızı tanımlayan diğer bilgileri kullanarak etkinliğinizi izlemesine izin verilmez, ancak bu politika teknik düzeyde zorunlu değildir.

Apple, ayarın yasal olarak devre dışı bırakılabileceği birkaç durum olduğunu söylüyor, ancak kullanıcıların önemli bir azınlığı, Apple’ın tam erişim kriterlerini karşılamalarına rağmen yine de ayarı değiştiremediklerini fark etti.

Apple’dan bir 3 Mayıs güncellemesinin sorunu çözmesi bekleniyordu, ancak özelliği kontrol edemeyen kullanıcılardan gelen raporlar, güncelleme yüklendikten sonra da devam etti. Bununla birlikte, sosyal medyadaki en son raporlara göre, Apple sorunu çözüyor gibi görünüyor.

ATT’nin piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, erken bir analiz, iOS kullanıcılarının% 96’sının herhangi bir uygulama için izlemeye izin vermeyi planlamadığını gösterdi.

Apple kısa süre önce, daha fazla bilgi edinmek isteyenler için yeni Uygulama İzleme Şeffaflığı gereksinimi hakkında daha fazla ayrıntı içeren bir video paylaştı.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!