iOS 14.6 Sonrasında Gündem Olan Çok Ciddi Pil Sorunu

Geçen hafta iOS ve iPadOS 14.6‘nın piyasaya sürülmesinin ardından, bazı kullanıcılar, yazılım güncellemelerini yükledikten sonra cihazlarının aşırı pil tüketimi yaşadığını belirtmek için sosyal medyaya ve çevrimiçi forumlara gitti.

Apple Destek Topluluğu ve MacRumors forumları, güncellemeden sonra cihazlarının artık daha hızlı tükendiğini belirten kullanıcılardan gelen gönderilerle dolu. Apple destek forumlarındaki bir kullanıcı, güncellemenin ardından iPhone 11 Pro ve Apple Smart Cover’ın normalden daha hızlı boşalmasıyla ilgili deneyimlerini not ediyor:

iPhone 11 Pro güncellemeden sonra aynısını yaptı. Yeni olduğum 2. günden beri üzerinde bir Apple Smart Cover var. Asla kaldırmak zorunda kalmadı. Bugün, dünkü güncellemeden sonra telefonumu %2’ye sildi ve korumamı %15’e düşürdü. Normalde telefon %100’de kalır ve şarj olmadan 15 saatlik bir günün ardından kapak %20’ye kadar düşebilir. Pil sağlığı bir yıldan fazla bir süredir %100’de kalmıştır. Sağlık yeniden kalibrasyonunun bir parçası olmalıdır. Akıllı Kapak pil simgesi, artık takarken veya çıkarırken kilitte veya Ana Ekranda görünmüyor.

Pil sağlığı da dahil olmak üzere bir cihazın pil ömrüne birçok faktörün katkıda bulunduğunu belirtmekte fayda var. Bozulmuş pillere sahip kullanıcılar daha kısa pil ömrü bekleyebilirler. Ancak forumlara göre, sorun, belirli pil sağlığından bağımsız olarak tüm cihazları etkiliyor gibi görünüyor.

MacRumors forumlarında, bir kullanıcı iPhone 12 Pro‘larının yalnızca normalden daha hızlı tükendiğini değil, aynı zamanda Safari’de gezinirken aşırı ısınmaya başladığını belirtti. Eşlik eden bir gönderi, bir iPhone 12 mini ile benzer bir deneyimi hatırlatıyor:

Evet, birkaç gün önce 12 mini’mi 14.2’den 14.6’ya güncelledim ve son 2 sabah uyandığımda telefonumu birkaç dakika boyunca mesajlara bakarak ve Macrumour’ları kontrol ederek kullandım ve telefonun arkasıyla aniden pil düştü diğerlerinin bildirdiği gibi ısınıyor. Okul çocuğu benim açımdan hata, IOS sürümlerini güncellemeden önce her zaman pil boşalması raporlarını kontrol ederim, ancak bu sefer yapmadım

Apple, iOS 14.5 ile iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max için yeni bir pil sağlığı yeniden kalibrasyon özelliği sundu. Yeni özellik, olası yanlış pil sağlığı okumalarını ele almak için sistemin cihazın pil sağlığını yeniden kalibre etmesine olanak tanır. Geçen ay yayınlanan güncellemenin ardından kullanıcılar, yeniden kalibrasyon işleminin ardından iPhone 11 pil sağlıklarının değiştiğini fark ettiler.

Herhangi bir iOS güncellemesinden sonra kullanıcılar, sistemin Spotlight’ı yeniden indekslemesi ve diğer temizlik görevlerini yerine getirmesi nedeniyle takip eden günlerde pilin normal şekilde bitmesini bekleyebilir. Ancak iOS 14.6 bir haftadan daha uzun bir süre önce piyasaya sürüldü ve kullanıcılar cihazlarındaki pilin bittiğini fark etmeye devam ediyor. Sorun gerçekten yazılımla ilgiliyse, Apple bunu iOS 14.6‘ya sonraki bir güncellemede çözmeye veya şu anda beta testinde olan iOS 14.7‘de bir yama sağlamaya karar verebilir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!