iPadOS 15 Tanıtıldı; İşte Özellikleri

WWDC 2021‘de ilk olarak iOS 15‘e yer veren Apple, ardından tablet cihazları için beklenen iPadOS 15 yazılım güncellemesini tanıttı.

Quick Notes

Quick Notes ile macOS iPadOS üzerinde veriler kullanılabilecek. Herhangi bir uygulamadan not alabilmeyi sağlayacak olan bu özellikle notlarda birilerini ekleyebilecek, etiketler koyabileceğiz. iPadOS ve macOS’ta oluşturulan notlar da iOS’ta görülüp düzenlenebilecek.

Artık iPadOS ekranında daha özelleştirilmiş widgetlar kullanmak mümkün hale gelecek. Böylece ilk defa iPad için widget kullanmak mümkün olacak.

iOS 14’ün uygulama kütüphanesi de artık iPad’lerden kullanılabilecek.

Ana ekran, iOS 14’te olduğu gibi gizlenebilecek.

iPadOS 15 ile birlikte ana ekranı uygulamaların içinden görmek mümkün olacak. Uygulama ekranını yana atmak bunun için yeterli olacak. Ayrıca Split View özelliği ile ekranı ayırarak daha fazla işlemi aynı anda yapmak mümkün hale gelecek.

Translate özelliği de iPadOS’a gelecek. Yabancı dilde çeviri yapmakla kalmayıp yazma denemeleri de yapılabilecek. Ayrıca bir dökümanın çevirisi bölünmüş ekranda yer alacak. Ayrıca yazılarda istenilen kısımlar çevrilebilecek. Bu özellik tüm işletim sistemlerinde desteklenecek.

Swift Playground ile oyun geliştirmek çok daha kolay olacak. Swift kullanıcı arayüzü ile kodlamalar yapmak kolay olacak. Ayrıca eski versiyonlarla çalışacak. Bu uygulama üzerinden kendi uygulamalarınızı yapıp App Store üzerinden paylaşabileceksiniz.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!