iPhone 13 Hakkında Sızan Tüm Özellikler

Apple‘ın sözde iPhone 13 serisini tanıtmasına en az altı ay uzakta olsak da, cihazlarla ilgili söylentiler birikmeye başlıyor, bu nedenle şimdiye kadar beklenen her şeyin bu özetini bir araya getirdik.

Saygın analist Ming-Chi Kuo‘ya göre yaklaşan iPhone 13 serisi, iPhone 12 serisiyle aynı dört modelden ve aynı ekran boyutlarından oluşacak ve 5.4 inç iPhone 13 mini, 6.1 inç iPhone 13 olacağını öne sürüyor. , 6,1 inç iPhone 13 Pro ve 6,7 inç iPhone 13 Pro Max. Apple, iPhone 12s markasını veya tamamen farklı bir adlandırma kullanmaya kesinlikle karar verebileceğinden, bu isimler basitçe yer tutuculardır.

Dört iPhone 13 modelinin tamamında beklenen temel yeni özellikler:

  • A15 çip: Sonraki iPhone’larda çip üzerinde daha hızlı bir sistem sanal bir garantidir ve iPhone 13 serisinin, 5nm + sürecine dayalı TSMC tarafından üretilen Apple tasarımı bir A15 çipi ile donatılması bekleniyor.
  • Daha küçük çentik: Analist Ming-Chi Kuo’ya göre, ön kamera ve Face ID bileşenlerini barındıran çentik iPhone 13 modellerinde küçültülecek. Tayvanlı yayın DigiTimes’a göre Apple, bu başarıyı çeşitli Face ID sensörlerini tek bir modüle entegre ederek başardı.
  • Daha büyük piller: iPhone 13 modelleri, Kuo’ya göre mantık kartındaki entegre SIM kart yuvası gibi yaklaşan cihazlarda yer tasarrufu sağlayan bazı tasarım seçenekleri sayesinde iPhone 12 modellerinden daha büyük pil kapasitelerine sahip olacak. Sonuç olarak iPhone 13 modellerinin biraz daha ağır olması bekleniyor.
  • Sensör kaydırmalı kamera sabitleme: Apple, Kuo ve DigiTimes’a göre sensör kaydırmalı görüntü sabitlemeyi tüm iPhone 13 modellerine genişletmeyi planlıyor. Bu muhtemelen iPhone 12 Pro Max’in sensör kaydırmalı Geniş lensinin tüm iPhone 13 serisine genişletileceği anlamına geliyor. Teknoloji, daha da fazla görüntü sabitleme ve iyileştirilmiş fotoğraf kalitesi için lens yerine kameranın sensörünü dengeler.
  • 5G geliştirmeleri: iPhone 13 modelleri, Kuo ve DigiTimes’a göre Qualcomm’un Snapdragon X60 modemiyle donatılacak. 5nm işlem üzerine inşa edilen X60, iPhone 12 modellerinde kullanılan 7nm tabanlı Snapdragon X55 modeme kıyasla daha yüksek güç verimliliğini daha küçük bir alana sığdırarak pil ömrünü uzatır. X60 modem ile iPhone 13 modelleri, aynı anda hem mmWave hem de 6GHz altı bantlardan 5G verilerini bir araya getirerek optimum bir yüksek hızlı ve düşük gecikmeli ağ kapsama kombinasyonu elde edebilecek.
  • Wi-Fi 6E: Barclays analistleri Blayne Curtis ve Thomas O’Malley’e göre Wi-Fi 6E’yi ilk destekleyen iPhone 13 modelleri olacak. Wi-Fi 6E, daha yüksek performans, daha düşük gecikme süresi ve daha hızlı veri hızları dahil olmak üzere Wi-Fi 6’nın özelliklerini ve yeteneklerini 6 GHz bandına kadar genişletir. Ek spektrum, mevcut 2,4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi’nin ötesinde çok daha fazla hava sahası sağlayacak ve Wi-Fi 6E’yi destekleyen cihazlar için artan bant genişliği ve daha az parazit ile sonuçlanacaktır.
  • Lightning konnektörü: Daha önce Apple’ın 2021’de Lightning konnektörü olmayan yüksek kaliteli bir iPhone piyasaya süreceğini tahmin etmesine rağmen Kuo, geçtiğimiz günlerde bu yıl “portsuz tasarım olmayacağını” söyledi. Kuo, iPhone’ların “öngörülebilir gelecekte” Apple’ın tescilli Lightning bağlayıcısını kullanmaya devam etmesini bekliyor.
  • mmWave genişletmesi: Economic Daily News’ten tedarikçi odaklı bir rapor, iPhone 13 modellerinin Amerika Birleşik Devletleri dışındaki diğer ülkelerde ultra hızlı mmWave 5G’yi destekleyebileceğini öne sürdü.

İki iPhone 13 Pro modeline özel olması beklenen yeni özellikler:

  • 120 Hz ekran: iPhone 13 Pro modelleri, Kuo, ekran endüstri analisti Ross Young ve Max Weinbach ve Jon Prosser gibi sızıntılara göre 120 Hz yenileme hızını destekleyen düşük güçlü LTPO ekranlarla donatılacak. 120 Hz yenileme hızı, daha yumuşak veya daha fazla “tereyağlı” içeriğe ve kaydırmaya neden olur. 2017 ve daha yeni iPad Pro gibi, iPhone 13 Pro modelleri de muhtemelen 120 Hz’e kadar değişken yenileme hızına sahip güç koruyan bir “ProMotion” özelliğine sahip olacak.
  • Ultra Geniş lens iyileştirmeleri: Barclays analistleri ve Kuo’ya göre iPhone 13 Pro modelleri, iPhone 12 modellerinde ƒ / 2.4’e kıyasla daha geniş ƒ / 1.8 diyafram açıklığına ve otomatik odaklamaya sahip yükseltilmiş bir Ultra Geniş kamera lensine sahip olacak. DigiTimes’a göre Ultra Geniş lens, sensör kaydırma stabilizasyonu da kazanacak.
YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!