iPhone 7’de 3.5mm ses jakı olmayabilir

Apple’ın tedarik zincirinden gelen bir rapora göre iPhone 7’de 3.5mm ses jak’ı olmayacak. Yani Apple iPhonelar da 3.5mm jaka veda ediyor.

Bunun yerine kablolu kulaklıklar telefonun güç ve bağlantı girişi olan Lightning portuna bağlanacak, ayrıca kablosuz kulaklıklar da yine bu port üzerinde bağlanabilecek.

Apple’ın cihazlarını daha ince ve şık yapmak için bazı portları kasadan çıkarttığını daha önce Macbook’larında görmüştük. iPhone ları da daha ince ve şık yapabilmek adına 3.5mm ses jakını çıkartacağı bir süredir konuşuluyordu.

Bugün gelen habere göre büyük ihtimalle iPhone 7’de 3.5mm ses jakını göremeyeceğiz. Ancak bunun bir dezavantajı olarak kullaklık seçenekleri hem daha az olacağı hibi çok yüksek fiyatlar la son kullanıcıya ulaşacak.

iPhone 7’de 3.5mm ses jakı olmayabilir

Ayrıca hali hazırdaki kullaklıkların kullanılamamasından dolayı kullanıcılar Lightning/3.5mm jak dönüştürücüsü taşımak zorunda kalacak.

Şuan hali hazırda kullanılan Lightning portu analog sesi desteklemiyor gibi görünüyor. Apple büyük olasılıkla port üzerinde de bazı değişiklikler yapmış. Yada (düşük ihtimal) kullanılan kulaklık üzerinde bazı revizyonlara gitmiş gibi görünüyor.

Gelen bilgilere göre ayrıca telefonda Lightning kulaklık bağlıyken şarjının engellenmeyeceği (Lightning-HDMI çevirici gibi) söyleniyor. Yani telefonda aynı anda müzik dinlerken şarj etmek için ayrı olarak satılan bir dönüştürücü almak zorunda kalabiliriz.

Ayrıca dönüştürücü ile ses kalitesinin 3.5mm ses jakında olduğu gibi olmayacağı ve bu tür dönüştürücülerin daha fazla şarj yiyeceği konuşuluyor. Apple bu radikal değişimi yine yeni teknolojileri ile süsleyecek olsa da böylesine çok kullanılan ve bir standart haline gelen portların cihazlardan çıkartılması kullanıcıları olumsuz etkileyecektir.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!