iPhone SE iç aksamı iPhone 6s’den 5’e izler taşıyor

iPhone SE iç aksamı, chipworks tarafından açılıp incelendiğinde iPhone 6s’den 5’e kadar olan telefon chiplerinin ve bileşenlerinin kullanıldığı fark edilmiş.

Geçtiğimiz hafta da Apple, Cupertino Kaliforniya’da yaptı etkinlikte yeni telefonu iPhone SE’yi ve yeni tableti iPad Pro 9.7’yi duyurdu. iPhone SE sunduğu özellikler itibariyle en son çıkan iPhone 6s ile aynı gibi gözükse de, cihazları inceleyen siteler donanım olarak eski Apple telefonlarının bileşenlerinin de olduğunu yayınlamaya başladı.

Ön kamera olarak iPhone 5’in kamerasını kullanan iPhone SE, donanım olarak iPhone 6s’in chipsetini kullanıyor. Apple A9 yongasetinin yanında 2GB boyutunda SK Hynix yapımı LPDDR4  RAM, NFC, ses yongaları ve hareket sensörü, iPhone 6s’de kullanılanların aynısı kullanılmış. Dahili depolama (16 GB) geçen sene iPhone 6s’de 19nm iken, bu sene iPhone SE’de 15nm fabrikasyon süreci ile üretilmiş.iPhone SE iç aksamı iPhone 6s'den 5'e izler taşıyor

Modem tarafında iPhone 6’da bulunan Qualcomm modemi ve dokunmatik ekran denetleyicisi ve parmak izi okuyucu iphone 5S’de ki ile aynı olduğu tespit edilmiş. Yine geçtiğimiz günlerde yapılan test sonuçlarında parmak izi okuyucunun iPhone 5S ile aynı hızda olduğu ortaya çıkmıştı.

Yani Apple, iPhone SE’yi yaparken iPhone 5S’nin tasarımı ve iPhone 6S’nin donanımının yanı sıra, iPhone 5’e kadar uzana iç aksama sahip olduğu görülüyor. Bu tabloya bakarak iPhone SE’nin Fiyatının, diğer iPhonelara göre neden düşük olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz. (iPhone SE (16GB) – 1999TL, iPhone SE (64GB) – 2399TL)

Ana Kaynak:ChipWorks
Yan Kaynak:GSMArena
YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!