Ana SayfaHaberJaponya,...

Japonya, 319Tbps Veri Aktarımıyla İnternet Hız Rekoru Kırdı

Japonya, 319Tbps Veri Aktarımıyla İnternet Hız Rekoru Kırdı

Japonya, 319Tbps Veri Aktarımıyla İnternet Hız Rekoru Kırdı

Japonya, 319Tbps Veri Aktarımıyla İnternet Hız Rekoru Kırdı

On yıl öncesinin çok gigabitlik internet hız kayıtları artık düpedüz yetersiz görünüyor. Anakart, Japonya Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü’ndeki (NICT) bilim adamlarının, verileri 319 Tbps hızında karıştırarak internet aktarım rekorunu kırdığını bildirdi. Bağlam açısından, bu, İngiliz ve Japon araştırmacılardan oluşan bir ekibin Ağustos 2020’de yönettiği 179 Tbps hızından neredeyse iki kat daha hızlı.

NICT, boru hattının neredeyse her aşamasını yükselterek başarıyı başardı. Fiber optik hattın bir yerine dört çekirdeği vardı ve araştırmacılar, nadir toprak amplifikatörlerinin yardımıyla birden fazla dalga boyunda 552 kanallı bir tarak lazeri ateşlediler. Test kesinlikle laboratuvarla sınırlıyken, ekip simüle edilmiş 1.864 mil mesafede sinyal kalitesi veya hızı kaybetmeden verileri aktarmak için sarmal fiber kullandı.

Bu deneylerin çoğunda olduğu gibi, bu performansın anlamlı bir etkiye sahip olması uzun zaman alabilir. Dört çekirdekli fiber mevcut ağlarla çalışacak olsa da, sistem kolayca çok pahalı olabilir. İnternet omurgaları ve kapasitenin maliyetten daha önemli olduğu diğer büyük ağ projeleri ile ilk kullanımı görme olasılığı daha yüksektir.

Bu yine de internet kullanımınızı etkileyebilir. NICT araştırmacıları, yeni nesil fiber yapım teknolojilerini “5G’nin ötesinde” (6G gibi) daha pratik olarak öngörüyorlar. Kullanıcı sayısında bir artış olduğunda tıkanmayan daha hızlı internet erişimine geçerek faydaları görebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin