Kamera Sensör Özellikleri

Kamera sensör özellikleri bilgisinde; diyafram açıklığı, lens büyüklüğü, sensör büyüklüğü, piksel büyüklüğü ve diğer kamera bilgileri bulunmaktadır. Telefonda kullanılan her kamera sensörü için ayrı ayrı verilen bilgiler, teknolojik olarak bir telefonun kamera performansı alamında neler verebileceğinin göstergesidir.

Diyafram Açıklığı

Fotoğrafçılık dünyasında kullanılan değer; objeden yansıyan ışınların sensör üzerine be derece yoğunlukla düşeceğinin bir göstergesidir. f/ ile gösterilen değer bölü olarak 1/ olarak verildiği için değer arttıkça (f/1.7 -> f/2.5) sensör açıklığı kısılır. Sensör açıklığının kısılması ise merceğe daha az ışık düştüğü anlamına gelir.

Fotoğrafçılıkta alan derinliği oluşturmak için kullanılan daha açık diyafram büyüklüğü (f/1.2 gibi) ile yakında çekilen bir nesnenin arkasını flu (bulanık) yapılması sağlanır. Makro, portre ve gece çekimleri için tercih edilen daha açık diyaframlar, manzara çekimleri gibi uzaktaki nesneleri çekmek için tercih edilmez. Mobil cihazlarda diyafram genişliği genel olarak ayarlanabilir olmadığını için her sensör için ayrı ayrı ayarlama yapmak mümkün değildir ancak diğer cihazlarla veya telefon içindeki diğer sensörlerle karşılaştırma yapılabilir.

Lens Büyüklüğü

Fotoğrafçılıkta temel olarak odak uzaklığını belirleyen lensler, değişik koşullarda optik olarak zoom yapmak için veya daha geniş açılı çekim yapmak için kullanılabilir. Telefonlarda sabit lensler kullanıldığı için fotoğraf makinelerinde olduğu gibi optik olarak zoom yapmak mümkün değildir. Ancak harici olarak farklı lensler (balık gözünü veya yüksek daha geniş lensler) tercih edilerek isteğe uygun çekimler elde edilebilir.

Sensör Boyutu

Sensör boyutu kısaca kameranın ışık alma kabiliyetinin bir göstergesidir. Sensörün boyutu ne kadar büyük olursa o denli daha fazla ışık alacak ve özellikle karanlık ortamlardaki çekimlerde daha iyi performans gösterir. Ayrıca sensör boyutunun büyük olması daha iyi bir dinamik aralık da sağlar, bu sayede fotoğraftaki karanlık alanlarla aydınlık alanlar arasındaki parlaklık dengesi daha iyi olur.

Piksel Boyutu

Sersörde kullanılan pikseller ne kadar büyük olursa, kameranın ışık alma kabiliyeti de o denli yüksek olur. Bir kameranın ışık alma kabiliyeti ise doğrudan fotoğrafların renk ve canlılığına yansır ki üreticiler olabildiğince büyük pikseller kullanmaya çalışırlar. Daha küçük pikselli kameralar büyük ölçüde loş ve karanlık ortamlarda kumlanma denilen bir olay yaşarlar ki fotoğrafın kalitesini düşüren büyük bir sorundur.

Diğer Özellikler

Diğer özellikler arasında OIS ve EIS bulunuyor. Optik veya Elektronik görüntü sabitleme anlamına gelen bu teknoloji video veya fotoğraf çekerken titreme ve sarsıntıdan kaynaklı bulanıklığın önüne geçer ve görüntünün sabit olmasını sağlar.

HDR ise yüksek dinanik aralık anlamına gelir. Fotoğraf çekerken eş zamanlı birden fazla fotoğrafı çekip renk ve ton ayarını yazılım ile yaparak daha iyi bir görüntü elde etmeyi sağlar. Yine aynı şekilde video çekerken birden fazla sensörden gelen bilgiler yazılımla birleştirerek daha iyi bir görüntü oluşturması sağlanır.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!