Ana SayfaHaberKaspersky,...

Kaspersky, Minecraft Modlarına Gizlenmiş Virüsler Hakkında Oyuncuları Uyardı

Siber güvenlik uzmanlarının uyarılarının ardından Minecraft hayranları, oyunları için eklentiler ve modlar yüklerken dikkatli olmaları konusunda uyarıldı. Kaspersky‘deki araştırmacılar, Minecraft modlarında, özellikle Google Play uygulama mağazasında gizlenen kötü amaçlı yazılımların hacminde büyük bir artış keşfettiler.

Kötü amaçlı dosyalar Minecraft deneyimine katkıda bulunmaz, ancak bir dizi can sıkıcı ve araya giren reklamlar nedeniyle kurbanın akıllı telefonunu veya tabletini kullanılamaz hale getirebilir.

  • Bunlar günümüzün en iyi Android antivirüs uygulamaları
  • İşletmeniz için en iyi uç nokta koruma yazılımı
  • Mevcut en iyi kötü amaçlı yazılım temizleme yazılımı listemize göz atın

Minecraft kötü amaçlı yazılım

Kaspersky tarafından tanımlanan eklentilerin “kullanıcı açısından tamamen yararsız” olduğu ve ilk kez başlatıldıktan sonra simgelerini gizlediği söylendi. Kötü amaçlı uygulamalar, flash reklamları görüntülemek, YouTube‘dan video oynatmak ve Google Play uygulama sayfalarını başlatmak için sürekli olarak cihazın tarayıcısını açtı ve bunların tümü kurbanı daha fazla tehdide maruz bırakabilir.

Şirket, Minecraft uygulamalarının geçmişte keşfettiği kötü amaçlı yazılımların “yeni, geliştirilmiş sürümleri” olduğunu belirtiyor. Bu sefer, uygulamalar tarayıcıyı birkaç dakikada bir açacak veya tam ekran reklamlar göstererek cihazı etkili bir şekilde kullanılamaz hale getirecekti.

Kaspersky, kötü amaçlı uygulamaların artık mağazadan kaldırılmasıyla bulgularını Google’a bildirdiğini söylüyor – ancak bu, gardınızı düşürmeniz için bir neden değil. İndirdiğiniz uygulamaların ve modların her zaman yasal kaynaklardan geldiğinden emin olun ve indirmeleriniz için yalnızca onaylı uygulama mağazalarını kullanın.

Minecraft, oyunun milyonlarca hayranının dolandırıcılar ve bilgisayar korsanları için çekici bir hedef olarak hareket etmesiyle, siber suçlular tarafından ilk kez bir yem olarak kullanılmadı.

Kasım 2020’de güvenlik şirketi Avast, ücretsiz deneme süresi sona erdikten sonra şüpheli olmayan kullanıcılardan haftada 30 ABD doları ücret aldığı tespit edilen bir dizi kötü amaçlı Minecraft temalı Android uygulamasını işaretledi.

“Polar yazılım” olarak adlandırılan uygulamalar, oyun için yeni görünümler, renkli duvar kağıtları veya değişiklikler sunuyordu, ancak orantısız bir şekilde kullanıcılardan ayda yüzlerce dolar alıyorlardı.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!