Konum Teknolojileri

Cihazın uydular vasıtasıyla konumunu bulmak için kullanılan bazı konumlandırma servisleri ve teknolojiler vardır. GPS, A GPS, GLONASS, GALILEO, BDS en bilenen ve etkin olarak en çok kullanıla konum bulma servisleridir. Yine akıllı cihazlarda da genellikle bu teknolojiler kullanılır.

GPS (Küresel Konumlama Sistemi)

ABD menşeli olan bu teknoloji en eski konumlandırma servisidir. 5 metreye kadar hassasiyet sunabilmesine karşın gelişen teknolojilerle birlikte hassasiyeti her geçen gün artmaktadır. Gökyüzünde bulunan 32 uydudan gelen sinyallerle konum bulma işlemi yapan GPS, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’na ait, yörüngelerinde sürekli olarak ilerleyen uydulardan oluşur. Herhangi bir kullanıcı bulunduğu konumda ne kadar uyduyu görürse o minvalde daha hassas konum bulunabiliyor.

A-GPS

GPS uydu tabanlı konumlama sistemini iyileştirmek için kurla bir sistemdir. Acil çağrılarda arayanın konumunu öğrenmek için geliştirilen bu teknoloji GPS özellikli telefonlarda kullanılabiliyor.

GLONASS (Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi)

Rus menşeli bir konumlandırma servisidir. GPS’den sonra ikinci işler hale gelmiş uydu konumlandırma sistemidir. 1976 yılında Sovyetler Birliği’nde geliştirilmeye başlayan GLONASS, 1995 yılında tamamlanabilmiştir. Toplam 27 uydudan oluşan sistem tam küresel kapsama alanına sahiptir.

GALILEO 

Avrupa Birliği tarafından geliştirilen konum sistemi, toplam 30 adet uydu ile dünya yörüngesinde hizmet vermektedir. 2003 tarihinde Avrupa Birliği ve Avrupa Uzay Ajansı tasarıyı resmi olarak üstlenmiş ve 2019 yılında tamamlanmıştır.

BDS/Beidou (Yydu Konumlandırma Sistemi)

Çinli uydu navigasyon sistemidir. 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren sınırlı bir test sistemi bulunmaktadır. 2013 yılında başlayan geliştirmeler ve yeni uyduların atılması ile 35 uyduluk bir sistem üzerinden küresel kapsama alanına kavuşacaktır. 2020 yılında tamamlanması beklenen sistem 2020 yılı sonlarına doğru kullanılması hedeflenmektedir.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!