LG ekranın altına parmak izi okuyucu yerleştirecek

LG G5 telefonu ile yenilikçi bir tasarımla bizleri buluşturan LG bu sefer de ekranın altına parmak izi okuyucu yerleştirerek çok daha temiz tasarımlı ve kullanışı rahat telefonlar yapmayı planlıyor.

Hayatımız çok büyük bir parçası olan akıllı telefonlar, parmak izi okuyucu, retina tarama vs derken çok daha güvenli cihazlar haline gelmeye başladı. Ancak bu tür güvenlik önlemleri telefonda çıkıntı yaratarak tasarımı olumsuz etkiliyordu.

LG Innotek tarafında geliştirilen parmak izi okuyucu ile parmak izi sensörü artık ekranın içine entegre edilecek. Ekran camında 0.3mm genişliğinde bir boşluk açılıp, özel yöntemlerle yerleştirilen parmak izi sensörü, darbelerden ve sarsıntılardan olumsuz etkilenmemek ve parmak izini etkili bir şekilde algılayabilmek için özel bir yapıştırma tekniği kullanılmış.

Yapılan dayanıklılık testlerinde oldukça başarılı sonuçlar alan ekran camı, 20 santimetreden bırakılan 130 gram ağırlığındaki demir bilyeden zarar görmediği belirtiliyor. Yapılan kararlılık testlerinde de parmak izi okuyucu yüz binde 2 gibi oldukça iyi bir hata oranı yakalamış.

Şuan bile 499 milyon dolarla oldukça büyük bir pazar olan parmak izi sensörü, IHS’nin raporuna göre 2020 yılında 3 katına çıkarak 1.6 milyar dolar olacak. LG G5 ile bizlere ne denli inovatif bir firma olduğunu gösteren LG, parmak izi sensörü tarafında yaptığı bu hamle ile akıllı telefon, akıllı saat, bilgisayar, araba vs gibi bir çok alanda parmak izi güvenlik sistemlerinin yaygınlaşmasına ve tasarımların daha ileri bir boyuta taşınmasına ön ayak olacak gibi duruyor.

Ana Kaynak:Kore Times
YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!