LG G5 modülleri ve diğer ekipmanları

LG G5 modülleri ve diğer ekipmanları geçtiğimiz hafta MWC 2016’da (Mobil Dünya Kongresi) tanıtılmıştı. Yeni özellikler kazandıran LG G5 modülleri akıllı telefon pazarında ilk defa gördüğümüz yenilikçi bir yaklaşım olmuş.

Uzun bir süredir Google modüler, parçaların farklı kombinasyonlar yapılarak özelliklerinin değiştirilebildiği telefonlar üzerine bir çok prototip yaptığını görmüştük. Ancak tamamıyla modüler bir telefon hem tasarımsal hem de yazılımsal olarak yetersiz olduğu için bu projeden vazgeçilmişti.

Bir kaç sene sonra bu sefer LG amiral gemi telefonu G5’de görebileceğimiz en farklı modüler tasarım bizlere gösterdi. Her ne google’ın modüler telefonu kadar çok fazla bir özelleştirilme yapılamasa da ek batarya, kamera ile ilgili butonlar ve özel bir ses yongası modüller yardımıyla LG G5’e takılabiliyor.

Şimdi yeni tanıtılan LG G5 modülleri ve diğer ekip arkadaşlarını daha yakından tanıyıp, bize ne kazandırdıklarını yakından inceleyelim.

LG G5 modülleri ve diğer ekipmanları

Standart LG G5 modülü

Bu modül LG G5 ile birlikte gelip, üzerinde standart olarak sunulan USB 2.0 Tip-C konnektörü, bir adet hoparlör ve mikrofon yer alıyor. LG G5’in renklerine göre değişiklik gösteren standart modülün rengi de değişiklik gösteriyor.

LG G5 modülleri ve diğer ekipmanları

LG G5 modülleri arasında hiç bir özelliğe sahip olaman bu modülün tek işe yarar kısmı modülün çıkartılması ile 2800mAh batarya değiştirilebiliyor.

LG Hi-Fi Plus / Bang & Olufsen

LG G5’in ses tarafından geliştirmeler yapan bu modülü Hi-Fi ses ve B&O desteklerine sahip. Ses tutkunlarına özel olarak tasarlanan bu modül 32bit 384kHz yüksek ses kalitesi sunabiliyor.

LG G5 modülleri ve diğer ekipmanları

Tamamıyla siyah ve standart LG modülünden biraz daha uzun olan bu modül, üst tarafına yerleştiril bir parça ile dikdörtgen bir yapıya getirilip PC veya diğer mobil cihazlarda Hi-Fi DAC’ı olarak kullanılabiliyor.

Yine hoparlör, USB 2.0 Tip-C konnektör ve mikronun bulundu modülde, ayrıca ekstradan bir 3.5mm kulaklık jack girişi yer alıyor. Telefonun üst kısmında bulunan kulaklık girişi standart ses kalitesi verebildiği, modülde bulunan kulaklık girişi ile 32bit 384kHz yüksek ses kalitesi sunabildiğini belirtelim.

LG CAM Plus

Çift arka kameraya sahip olan LG G5, 135 dereceye kadar geniş açılı fotoğraf ve video çekebiliyordu. LG kameranın gücü ön plana çıkarmak ve daha kullanışlı bir yapıya sokmak için modüle deklanşör tuşu, yakınlaştırma kadranıgüç tuşu konumlandırmış.

LG G5 modülleri ve diğer ekipmanları

Tek elle fotoğraf ve video çekilmesini kolaylaştıran LG CAM Plus modülü, 1200 mAh bataryası ile (telefonun bataryasıyla toplam 4000mAh) çok daha uzun süre video kaydına ve daha fazla fotoğraf çekilmesine imkan tanıyor.

Standart LG G5 modülü ile aynı özellikte olan bu modülde yine LG logosunu görüyoruz. Ayrıca tutuşu kolaylaştırmak ve premium hissini verebilmek adına modülün dış tarafının deri görünümüne sahip olduğunu da belirtelim.

LG 360 CAM

LG G5 modülleri yanında, LG büzlere sürpriz yaparak 360 dereceye kadar video çekebilen yeni bir kamerasını da tanıttı. 13 Megapiksel çözünürlüğe sahip olan iki kameranın her biri 200 derecelik 2K çözünürlüğünde video çekebiliyor.

LG G5 modülleri ve diğer ekipmanları

5.1 kanal ses desteğine sahip olan LG 360 CAM, 1200mAh kapasiteli bataryası ile tek şarjda 70 dakikalık video çekebiliyor. 72 gram ve 9.7 cm uzunluğunda olan kamera 4GB genişletilebilir (microSD) dahili hafızaya da sahip.

LG 360 VR Gözlük

Bir kaç senedir oldukça popüler olan VR gözlükler, telefonun içerisine konulup sanal gerçeklük deneyiminin yaşandığı gözlükler olarak kullanılıyordu. Ancak LG bu noktada çok farklı olarak telefonu kabloyla gözlüğe bağlayıp, gözlüğün ekranı sanal gerçeklik deneyimi yaşatıyor.

LG G5 modülleri ve diğer ekipmanları

1.88-inç 970 x 720 piksel çözünürlüğünde IPS LCD ekrana sahip olan LG 360 VR gözlük, bütün VR gözlüklerden farklı olarak 80 derece FOV‘a (görüş alanı) sanal olarak 130 dereceye ulaşıyor. Bu değer Samsung’un VR gözlüğünde 96 derece FOV kadar.

LG 360 VR, 2 metre uzaktan 130inçlik bir televizyonu izliyormuşcasına bir deneyim yaşatabiliyor. Son olarak gözlüğün herhangi bir bataryasının bulunmadığı ve bütün gücünü LG G5’den aldığını da belirtelim.

LG Rolling Bot

LG G5 modülleri ve diğer ekipmanları

Yuvarlak yapıda bir ev için güvenlik robotu olan LG Rolling Bot, yanlarda yer alan yarım kürelerin hareketi ile ilerleyebiliyor. Orta kısmında 8 megapiksellik kameranın ve bazı sensörlerin bulunduğu cihazı LG G5 ile kontrol ettirilebilir.

LG Tone Platinum

Harman Kardon ile birlikte geliştirilen Bluetooth kulaklık LG Tone Platinum, HD codec desteği ile kayıpsız 24-bit ses desteğine sahip. Balanced Armature tasarımına sahip olan kulaklık, kabloyla kulaklığın gövdesine bağlı.

LG G5 modülleri ve diğer ekipmanları

Telefon görüşmesinin de yapılabildiği kulaklıkta bir çok kontrol butonu, mikrofon ve dahili bir batarya yer alıyor. Ayrıca kulaklık yapısının çok iyi dizayn edildiğini de belirteyim.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!