LG G5 vs LG G4 ekran görüntüsü karşılaştırması

LG G5 vs LG G4 ekran görüntüsü karşılaştırması ile LG’nin yeni amiral gemi telefonu olan LG G5’in arayüzünde meydana gelen tasarımsal değişikliklere değineceğiz.

Geçtiğimiz hafta Mobil Dünya Kongresi 2016’da duyurulan LG G5, ses ve kameraya yönelik modülleri, tamamen metal kasası, 135 dereceye kadar geniş açılı görüntü kaydeden çift sensörlü kamerası ve donanım ile bir hayli ilgili ilgi görmüştü.

Arayüzün tasarımı olarak da büyüklü küçüklü bazı değişiklikler yapılan telefonda arayüz daha temiz bir hale getirilmiş. Bu yazımızda LG G5 vs LG G4 ekran görüntüsü karşılaştırması yaparak nelerin yeni olduğunu ve yapılan ufak güncellemeleri değerlendireceğiz.

LG G5 vs LG G4 ekran görüntüsü karşılaştırması

LG G5’de gözümüze çarpan ilk değişik uygulamalar menüsü tarafında karşımıza çıkıyor. Telefon kullanıcılarının uygulamaları daha rahat erişmesi ve telefonun daha hızlı çalışması için LG G5’de uygulamalar menüsünün kaldırıldığını görüyoruz.

Google’ın da Android 7.0 sürümü ile birlikte uygulamalar menüsünün kardıracağı konuşuluyor. Hali hazırda Galaxy S7’de de bu sistem bir beta programı olarak sunuda belirtelim. Öyle görünüyor ki ilerleyen yıllarda Android tarafında artık uygulamalar menüsünü göremeyeceğiz.

Göze çarpan diğer bir değişiklik ise iconlar tarafında yapılmış. Artık daha yumuşak köşeli olan iconların göze çok daha hoş geldiğini söyleyebiliriz.

Bildirim çekmecesinin de değiştiği LG G5’de, hızlı ayarlar ve bildirim çekmecesi çok daha minimal olarak tasarlanmış. Bir çok kullanıcı bu bölümlerin çok büyük ve kaba durduğundan şikayet ediyordu, şimdi ise hem daha açık renk seçenekleri hemde icon ve boyutlarda yapılan değişiklik ile daha hoş göründüğünü söyleyebiliriz.

Çoklu uygulamalar sekmesi de, ufak da olsa değişimden nasibini almış. Öncede telefonun ekranı ikiye bölerek aynı anda 2 uygulamanın kullanımını sağlayan “Çift pencere” özeliğinin LG G5’de olmadığı görülüyor.

Yine arama yapılan bölümde de daha zarif bir tasarım görüyoruz. Tuş takımının uzunluğu azaltılırken, daha canlı renklerin kullanıldığı görülüyor. Yine yazıların kalınlıkları ve arama tuşunda da değişiklilerin yapıldığını görüyoruz.

Mesajlar bölümünde çok fazla bir değişikliğe uğramayan arayüzün, sadece mesajın yazıldığı kutucu daha minimal bir tasarım dili ile dizayn edilmiş. Klavye tarafında da yok denecek kadar küçük değişiklilerin olduğu görülüyor.

Kamera uygulamasının arayüzünde de ufak güncellemeler yapılmış. Sol tarafta yer alan iconların içleri ekranı daha iyi görebilmek adına şeffaflaştırılmışken, sağ üstte ufak bir ayarlar çekmecesi eklenmiş. Ayrıca geniş açılı fotoğraf çekimi için üst tarafa da yeni bir icon yerleştirildiğini görüyoruz.

Galeri kısmı çok daha modern ve açık renkleri ile göze daha çok hitap eden bir hale büründüren LG, telefonun bir çok yerinde kullandığı beyaz rengi yine galeri bölümünde de kullanmış.

Yine aynı tasarım anlayışı saat bölümünde, alarm ve zamanlayıcı bölümüne de görülüyor. Beyaz renklerin yoğunlukta kullanılan LG G5’de iconlar biraz daha minimize edilmiş ve görseller biraz daha sadeleştirilmiş.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!