Linus Torvalds, Linux Sürümlerinin Yayılmasını Sağlamak İçin Elektrik Kesintileriyle Mücadele Ediyor

Linux çekirdek şefi Linus Torvalds, ABD’nin kuzeybatısındaki elektrik kesintileriyle engellenen bir çalışma sonucunda Linux 5.12’nin ilk sürümünü duyurdu. Kararlı Linux çekirdeği 5.11’in yayınlanmasının üzerinden sadece iki hafta geçti ve şimdi Linux çekirdeği projesi, birleştirme penceresini kapattıktan sonra sürüm 5.12 için ilk sürüm adayıyla geri döndü.

Phoronix‘e göre, Teksas ve Portland, Oregon’daki kış havası ve elektrik kesintileri nedeniyle Torvalds, bu sürüme “Frozen Wasteland” çekirdeği adını vermeye karar verdi. Newsweek‘in bildirdiğine göre, ABD’nin kuzey batısındaki yaklaşık 500.000 ev geçen hafta kar fırtınaları nedeniyle elektriksiz kaldı.

Evden çalışma çağında, elektrik kesintileri, özellikle Linux çekirdeğine çeşitli donanım sürücülerinde on binlerce değişiklik gönderen 1.000’den fazla katılımcı ile projeleri etkiler. İskandinav kışlarına aşina olan bir Finli için bile, ABD’nin kuzeybatısındaki kar fırtınalarının elektrik şebekesi üzerindeki etkisi dikkate değerdi.

“Şimdi arka arkaya iki sıra dışı birleştirme penceremiz oldu: ilk olarak tatil sezonunu yaşadık ve bu sefer Portland bölgesinde çeyrek milyondan fazla insan elektriksizdi çünkü binlerce ağacı deviren bir kış buz fırtınası yaşadık“diye yazdı Torvalds.

Geçmişte, bugünlerde kodlamadan daha fazla e-posta yaptığını söyleyen Torvalds, katkıda bulunanları, Linux çekirdeği yaratıcısı için zorlu zamanlarda “çekme isteklerini göndermede gerçekten çok iyi” oldukları için tebrik etti.

Neyse ki, 5.12 nispeten küçük bir sürüm, ancak Torvalds, projenin etkileyici boyutunu göstermek için bazı güncellemeler verdi.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!