macOS 12 Tanıtıldı; İşte Yenilikler

Teknoloji dünyasının merakla beklediği Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2021) Türkiye saati 20.00 itibariyle başladı. Küresel pandemi nedeniyle çevrimiçi gerçekleşen etkinlikte Apple‘ın yeni ürün ve hizmetlerinin yanı sıra uzun süredir merakla beklenen iOS 15, iPadOS 15 gibi işletim sistemlerinin de yeni sürümleri duyuruldu.

Etkinlikte öne çıkan detaylardan biri de yeni macOS 12 sürümü oldu. Şirketin tüm bilgisayarlarında uzun yıllardır başarı ile kullandığı macOS, yeni sürümü ile birlikte bambaşka bir hale bürünüyor. İşte karşınızda dikkat çeken yenilikleri ile macOS 12…

macOS 12 ile gelen yenilikler

Merakla beklenen WWDC 2021, nihayet başladı. Bilgisayar dünyasında yaptığı hamleler ile ses getirmeyi başaran Apple, son olarak geçtiğimiz yıl düzenlediği etkinlikte macOS 11.0 Big Sur sürümünü duyurdu. Bu sürümden farklı olarak yeni işletim sisteminin ismi şirket tarafından uzun süre sır gibi saklandı. İşletim sisteminin duyurulması ile birlikte kullanıcılar tarafından merak edilen macOS 12 işletim sisteminin ismi de belli oldu: Monterey

Evrensel kontrol

Yeni işletim sistemi ile birlikte gelen özelliklerden ilki Evrensel kontrol oldu. Mac ve iPad cihazınızı aynı anda tek bir fare ve klavye kullanma imkanına sahip olduğunuz bu yeni özellik, cihazlarınız arasında dilediğiniz dosyayı kolayca hareket ettirmenize olanak sağlıyor. Bu özellik aynı anda en fazla üç cihazda çalışabilecek.

AirPlay

Mac kullanıcılarının uzun süredir beklediği AirPlay özelliği de MacOS 12 Monterey ile geliyor. AirPlay sayesinde iPhone ve iPad cihazlarınızdan Mac’inize kablosuz bir şekilde kolayca görüntü aktarmanızın önü açılacak.

Shortcuts

Kullanıcıların günlük görevleri otomatikleştirmelerine ve daha hızlı erişmelerine olanak sağlayan Shortcuts uygulaması da nihayet macOS 12 ile birlikte Mac cihazlara geldi. Tıpkı iPhone ve iPad’de olduğu gibi, Mac’te Kısayollar, kullanıcıların en çok kullandıkları uygulamalarla görevleri hızla tamamlamasına olanak tanıyacak.

macOS 12 Tanıtıldı; İşte Yenilikler

Menü çubuğu, Finder, Spotlight ve Siri ve hatta eller serbest de dahil olmak üzere macOS’in tamamına entegre edilen Shortcuts uygulaması, kullanıcı hangi uygulamada olursa olsun bu kısayolları kolayca çalıştırmalarına olanak sağlıyor. Dilerseniz, kendi kısayollarınızı da tasarlama imkanınız olacak.

Notlar

macOS için Notes uygulamasında kullanıcılar işbirliği ve organizasyon alanlarında iyileştirmeler ile karşılacak. Bunlar arasında bir başka kullanıcıyı etiketleyerek onların bildirim sağlaması gibi geniş kapsamlı özellikler yer alacak. Hızlı Notlar özelliği sayesinde kullanıcılar sistem genelindeki herhangi bir uygulama veya web sitesinden kolayca not alma imkanına sahip olacak. Diğer yandan, iPad ve Mac cihazlarında hızlı bir şekilde alınan notlar, iPhone cihazlarda rahatlıkla görüntülenip düzenlenebilecek.

Safari

macOS 12 ile birlikte Safari uygulaması da geliştirildi. Daha kompakt bir hale bürünen Safari, kullanıcılarına daha rahat bir araç çubuğu deneyimi sunuyor. Bunun üzerinde Safari üzerindeki sekmeleri gruplara ayırma imkanınız olacak. Sekme grupları olarak adlandırılan bu yeni özellik, sekmelerin ve URL çubuğunun birleşmesi ile iyi bir Safari deneyimi yaşatacak.

Safari, artık kullanıcıların sayfayı kaydırırken daha fazlasını görmelerini sağlayan yeni bir sekme tasarımıyla kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkarıyor. Yeni bir sekme çubuğu, araç çubuğunu ve arama alanı ile daha kompakt bir tasarımda birleşiyor. Sekme Grupları, sekmeleri kolayca kaydetmenin ve yönetmenin yeni bir yolu olarak duyuruldu. Diğer yandan yeni özellik, Mac, iPhone ve iPad cihazları arasında iCloud üzerinden eş zamanlı çalışacak. Böylelikle kullanıcılar işlemlerini zaman kaybetmeden her yerden devam etme imkanına sahip olacak.

macOS 12 Tanıtıldı; İşte Yenilikler

macOS 12 ile birlikte gelen sekme grupları, her biri kendi yatay sekme grubuna sahip sol kenar çubuğu menüsünde yer alıyor. Diğer yandan macOS 12 Monterey ile uzun süredir hakkında konuşulan web uzantılarının standartlaştırıldığını açıklandı. Bu hamle Apple, Google, Microsoft ve Mozilla’nın gibi şirketlerin ortak bir web eklenti sistemi oluşturma kararının ardından geldi.

Focus

Apple’ın macOS 12 Monterey ile duyurduğu yeniliklerden biri de Focus özelliği. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, mevcut etkinlikleriyle ilgili olmayan bildirimleri otomatik olarak filtreleme imkanına sahip olacak. Bu özellik açık olduğu anda kullanıcıların diğer Apple cihazlarında da otomatik olarak bildirimler filtrelenecek.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!