Ana SayfaHaberMicrosoft...

Microsoft Edge, Firefox’u Geçerek Üçüncü En Popüler Masaüstü Tarayıcısı Oldu

Microsoft Edge, bir Chromium kod tabanına geçtiğinden beri, çok sayıda yenilenen popülerliğin ve bazı şaşırtıcı yeni özelliklerin tadını çıkardı. Şimdi, Microsoft Edge, Mozilla Firefox‘u üçüncü noktasından indirdi ve hala popülerlik kazanıyor.

Microsoft Edge’in Yeni Şöhret İddiası

Statcounter, bir süredir insanların internete erişmek için hangi tarayıcıları kullandıklarını sessizce analiz ediyor ve sonuçları bir grafik olarak sunuyor. Statcounter ilk kez Microsoft Edge‘in dünya çapındaki kullanımının Firefox‘u geçtiğini bildirdi.

Microsoft Edge, son aylarda yeni özellikler ekleyerek ve performansı artırarak inanılmaz bir mücadele verdi. Aynı zamanda, Firefox bir yıl içinde toplam tarayıcı kullanıcı tabanının yüzde 1’inden biraz fazlasını kaybederek kullanıcıları kan kaybına uğratıyor gibi görünüyor.

Bu iki eğilimin birleşimi, Microsoft Edge‘in Firefox‘u geçmesine izin verdi. Hâlâ çok yakın; Microsoft Edge, Firefox‘un yüzde 7,95‘ine karşılık toplam payın yüzde 8,03‘ünü elinde tutuyor. Bununla birlikte, her iki tarayıcı da mevcut trendi sürdürürse, aylar geçtikçe bu boşluğun genişlediğini görmelisiniz.

Bu haber Microsoft için iyi bir işaret olsa da, bu büyük bir sürpriz değil. Kasım 2020’de Microsoft Edge, ABD pazarında Firefox‘u geride bıraktı. Bu boşluk bu güne kadar genişlemeye devam etti.

Şimdi ABD‘de gördüğümüz trend artık dünya pazarına da yansıyor gibi görünüyor. Bu yolu izlemeye devam ederse, Microsoft Edge, küresel olarak en çok kullanılan üçüncü tarayıcı konumunu sağlamlaştıracaktır.

Neden Daha Fazla Kişi Microsoft Edge Kullanıyor?

Microsoft‘un son yıllarda tarayıcılarında büyük bir üne sahip olmadığı için haberler bazılarını şaşırtabilir. Internet Explorer, internette gezinmek için her şeyden önce ve sonuç olarak kullanılırken, sonunda tarayıcı dünyasının gülünç stoğu haline gelene kadar Chrome ve Firefox tarafından aşıldı.

Microsoft, Edge adında yeni bir tarayıcı oluşturarak oyuna geri dönmeye çalıştı. Bununla birlikte, tarayıcı hala rakiplerinin gerisinde kalıyordu ve Redmont teknoloji devinin umduğu kadar güçlü olmadı.

Ardından Microsoft yeni bir plan denedi. ‘Onları yenemezseniz, onlara katılın’ fikrini benimseyen bir hareketle Microsoft, Ocak 2020’de Edge‘in Chromium tabanlı bir sürümünü piyasaya sürdü. Bu yeni sürüm, Chrome‘un en iyi bitlerini, en popüler tarayıcı internette.

Bu nedenle insanlar Microsoft Edge‘i not almaya ve daha sık kullanmaya başladı. Microsoft aynen yanıt verdi ve yerleşik bir fiyat karşılaştırma aracı gibi harika yeni özellikler ekleyerek ivmeyi sürdürdü.

Sonunda, Microsoft‘un artık “Eski Edge” olarak adlandırılan orijinal Edge‘i kullanımdan kaldırdığı noktaya geldi. Şimdi, Microsoft tüm çiplerini yeni Chromium Edge‘e koyuyor ve şimdiye kadarki sonuçlar çok umut verici görünüyor.

Harika Bir Şeyin Eşiğinde

Microsoft Edge, geçtiğimiz birkaç ay içinde çok fazla söz verdi ve şimdi yazılım devinin planları meyve vermeye başlıyor. Edge‘in Firefox üzerindeki liderliğini devam ettirip ettiremeyeceğini ve bunun Mozilla‘nın çalışmadaki payı için ne anlama geldiğini görmemiz gerekecek.

Asıl soru, Microsoft Edge‘in en büyük rakibi Chrome‘a nasıl karşı koyacağıdır? Yakın zamanda ikisini karşılaştırdık ve Edge‘in şu anda Windows 10 için daha iyi bir seçim olduğu sonucuna vardık.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!