Ana SayfaHaberMicrosoft,...

Microsoft, iOS ve Android İçin Cortana Uygulamasını Kapatıyor

Microsoft bugün Cortana mobil uygulamasını durdurdu. Sonuç olarak şirket, üçüncü taraf Cortana becerilerine yönelik tüm desteği sona erdirdi ve iOS ve Android cihazlar için Cortana uygulamasını kaldırdı.

Cortana‘ya aşina olmayanlar için, soruları yanıtlayabilen ve küçük görevleri tamamlayabilen AI tabanlı bir kişisel asistan olan Microsoft‘un Siri veya Alexa sürümüdür. İsimsiz mobil uygulama ilk olarak Kasım 2018’de piyasaya sürüldü, ancak görünüşe göre kısa ömrü boyunca Microsoft‘un bakımını yapmaya değer olduğunu düşüneceği kadar büyük bir kullanıcı tabanı elde edemedi.

Microsoft destek sayfasında açıklandığı gibi, 31 Mart bugünden itibaren, mobil uygulama artık desteklenmiyor ve Windows‘ta Cortana aracılığıyla hala erişilebilir olsalar da, hatırlatıcılar ve listeler artık uygulama içinde mevcut değil. Ayrıca Cortana anımsatıcıları, listeleri ve görevleri, iOS ve Android‘de ücretsiz olarak indirilebilen Microsoft To Do uygulamasıyla otomatik olarak eşitlenir.

Uygulamaların planlanan kapatılması, Temmuz 2020’de Microsoft‘un Microsoft 365 uygulamalarında “yenilik ve geliştirme alanlarına” yeniden odaklanmayı içeren “dönüşümsel yapay zeka destekli bir asistan deneyimine” geçeceğini söylediğinde duyurulmuştu.

Şirket, o zamandan beri Cortana‘nın Microsoft 365 entegrasyonunu iyileştirdi, örneğin Outlook için Outlook‘ta kişiselleştirilmiş, eyleme geçirilebilir özetler tanıttı ve takvimleri, e-postaları yönetmek ve toplantılara katılmak gibi şeyler yapmak için Teams mobil uygulamasına Cortana eklemek.

Ocak 2021’de Microsoft, Harman Kardon Invoke hoparlöründeki Cortana entegrasyonu desteğini sonlandırdı ve Invoke sahiplerinin en sevdikleri müzikleri, podcast’leri ve radyo istasyonlarını dinlemeye devam edebilmeleri için Bluetooth özellikli bir cihaz geçiş planı oluşturdu. Ek olarak, Cortana‘yı kullanan konuşmacı sahipleri de 31 Temmuz 2021’e kadar kullanılabilen 50 ABD doları değerinde Microsoft hediye kartı almaya hak kazanacak.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!