Ana SayfaHaberlerMicrosoft...

Microsoft Resmileştirdi: Windows 10 Sürüm 21H2 Duyuruldu

Microsoft, şirketin Windows 10 işletim sistemi için bir özellik güncellemesi olan Windows 10 sürüm 21H2’yi bu yıl içinde yayınlamayı planlıyor.

Şirket, Windows 11‘i bu yılın başlarında Windows’un bir sonraki sürümü olarak tanıttı. Windows 10 çalıştıran müşteriler yeni sürüme ücretsiz olarak yükseltebilir, ancak işletim sistemi 2025’e kadar destekleneceği için Windows 10’da da kalabilirler.

Aygıt sahipleri ve yöneticilerinin Windows 10’da kalmak için çeşitli nedenleri vardır; Microsoft, Windows 11’in donanım gereksinimlerini önemli ölçüde değiştirdiği için bazı cihazlar Windows 11 ile uyumlu olmayabilir. Diğerleri, Windows 11’i Windows 11’e tercih edebilir veya sistemleri yükseltmeden önce Windows 11’in biraz olgunlaşmasına izin vermek için bir süre Windows 10’da kalabilir.

Windows 10 sürüm 21H2, Microsoft’a göre “verimlilik, yönetim ve güvenlik” üzerine odaklanan daha küçük bir özellik güncellemesidir.

Windows Deneyimi Blogunda üç özellik vurgulandı:

  • Gelişmiş Wi-Fi güvenliği için WPA3 H2E standartları desteği ekleme
  • Windows Hello for Business, birkaç dakika içinde dağıtımdan çalıştırma durumuna ulaşmak için basitleştirilmiş parolasız dağıtım modellerini destekler
  • Makine öğrenimi ve diğer yoğun bilgi işlem iş akışları için Linux için Windows Alt Sisteminde (WSL) ve Windows üzerinde Linux için Azure IoT Edge (EFLOW) dağıtımlarında GPU işlem desteği

Çoğu yeni özellik ve iyileştirme, ileriye dönük Windows 11’e odaklanacak. Windows 10, özellik açısından bazı sevgiler alabilirken, yalnızca belirli özellikler işletim sistemine geçecektir.

Tıpkı Windows 10 sürüm 20H2 ve 21H1 özellik güncellemelerinde olduğu gibi, Windows 10 sürüm 21H2 de hızlı ve aylık toplu güncellemelere çok benzer şekilde yüklenir. Windows 10 sürüm 2004 veya daha yenisini çalıştıran cihazlar, yeni işletim sistemi sürümüne hızlı bir şekilde güncellenecektir. Windows 10’un eski sürümlerinden yükseltmeler daha uzun sürer.

Microsoft’un gelecekte Windows 10 için daha büyük bir özellik güncellemesi yayınlayıp yayınlamayacağını göreceğiz, ancak bunun olma olasılığı yüksek değil.

Windows 10 sürüm 21H2 çalıştıran Home ve Pro cihazları, yılın ikinci özellik güncellemesi olduğu için 18 aylık güncelleme, Enterprise cihazlar ise 30 aylık güncelleme alır. Microsoft, beş yıl boyunca desteklenecek olan 21H2 sürümünü temel alan bir LTSC (Uzun Süreli Hizmet Kanalı) sürümünü yayınlamayı planlıyor.

Windows 10 sürüm 21H2, Windows Insider Programına katılan cihazlarda test edilebilir. Microsoft, Windows 10 sürüm 21H2 için henüz bir çıkış tarihi açıklamadı, ancak 2021’in dördüncü çeyreği, sürüm için en olası hedef.

Windows 10 yöneticilerinin bu yıl Windows 10 sürüm 21H2 ve Windows 11 piyasaya sürüldükten sonra iki seçeneği var. Windows 10’da kalın ve ileride bir özellik güncellemesi yükleyin veya bunun yerine Windows 11’e yükseltin.

Windows 10 sürüm 21H2’nin aldığı 18 aylık destek, işletim sistemini çalıştıran sistemlerin 2023’e kadar desteklenmesini sağlayacak.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!