Ana SayfaHaberMicrosoft...

Microsoft ve Qualcomm, ARM Bilgisayarında Bir Windows Oluşturmak İçin Birlikte Çalışıyor

Microsoft, geliştiriciler için ARM tabanlı bir Windows üzerinde geliştirme kiti oluşturmak için Qualcomm ile işbirliği yaptı. Minyatür PC, bu yaz Microsoft Store’da satılacak ve geliştiricileri Snapdragon tabanlı PC’ler için ARM64 uygulamaları oluşturmaya teşvik etmek için daha uygun fiyatlı olacak şekilde tasarlandı.

Şimdiye kadar geliştiriciler, ARM64 uygulamalarını Windows’ta tam olarak test etmek için Surface Pro X gibi cihazlar satın almak zorunda kaldılar. Bu, geliştiriciler için, özellikle de Surface Pro X 999 $ ve üzeri fiyatlardan satıldığında maliyetli bir alıştırmadır. Microsoft ve Qualcomm bu yeni geliştirme setine bir fiyat koymamış olsa da, geliştiricilerin bugün satın alabileceklerinden daha uygun fiyatlı olacağına dair sözler var.

Qualcomm’da ürün yönetimi kıdemli müdürü Miguel Nunes, “Bu geliştirici kiti, diğer tüketici ve ticari cihazlara uygun fiyatlı bir alternatif sağlıyor” diyor. “Daha küçük masaüstü yapılandırmasıyla bu kit, geliştiricilere dizüstü seçeneklerinden daha fazla esneklik ve daha düşük bir fiyat noktası sağlıyor.”

Dev kitinin duyurusu, Qualcomm’un ikinci nesil Snapdragon 7c ARM destekli işlemcisini açıkladığı gibi geliyor. Orijinalin üzerinde saat hızı artışıyla giriş seviyesi Windows PC’ler ve Chromebook’lar için tasarlanmıştır.

Bu geliştirme kiti, geliştiricilerin Microsoft’un ARM üzerinde Windows için yeni x64 uygulama öykünmesini test etmesine de yardımcı olacaktır. Bu, Aralık ayında Windows için teste girdi ve kullanıcıların henüz ARM tabanlı cihazlar için derlenmemiş 64 bit uygulamaları çalıştırmasına olanak tanıdı. Öykünme katmanı, son kullanıcılar için tam olarak kullanılabilir olduğunda, ARM üzerinde Windows’a tam bir uygulama uyumluluğu getirir.

Microsoft ve Qualcomm, bugün Build 2021 sırasında “Windows masaüstü uygulama geliştiricileri için yenilikler” başlıklı bir oturumda bu geliştirme seti hakkında daha fazla bilgi vermeyi vaat ediyor.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!