Microsoft Word’de Bir Belge Nasıl Kilitlenir

Çoğu zaman, kişisel bilgisayarlarımızda oluşturduğumuz belgeler yalnızca bizim gözümüz içindir. Ancak daha sonra, üçüncü tarafların erişimini önlemek için bu dosyalara fazladan bir güvenlik katmanı koyabilirsiniz. Bu makalede, Microsoft Word‘de bir belgeyi nasıl kilitleyeceğinizi göstereceğiz.

Microsoft Word, kullanıcıların bir parola oluşturarak bir belgeyi korumasına olanak tanır. Bu şifre, cihazınızın şifresinden farklıdır. Bu nedenle, cihazınızın şifresi ihlal edilirse kilitli belgelere erişilemez. Ancak, bir parolayı kaybederseniz veya unutursanız, Word verilerinizi kurtaramaz. Kolayca hatırlayabileceğiniz şifrelerin kullanılması tavsiye edilir.

Microsoft Word’de Bir Belgeyi Kilitleme

Microsoft Word uygulamasında bir belgeyi kilitlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Microsoft Word’ü açın ve bir şifreyle korumak istediğiniz belirli belgeyi açın
Menü çubuğunda Dosya’ya tıklayın

Microsoft Word’de Bir Belge Nasıl Kilitlenir

Bilgi’yi seçin ve Belgeyi Koru’ya tıklayın.

Microsoft Word’de Bir Belge Nasıl Kilitlenir

Sağlanan açılır menüden Şifre ile Şifrele’yi tıklayın.

Microsoft Word’de Bir Belge Nasıl Kilitlenir

Tercih ettiğiniz parolayı ekleyin, onay için parolayı yeniden girin ve Tamam’ı tıklayın. Belge artık bir parolayla kilitlenmiştir.

Bu süreci takip ettikten sonra, söz konusu belgeye erişmeye çalışan herkesin bunu yapmak için doğru şifreyi girmesi gerekecektir.
Word Belgenizi Korumanın Diğer Yolları

Word belgenizi parola oluşturmadan korumanın başka yolları da vardır. Ancak bu şifresiz yöntemler, şifre kullanmak kadar güvenli değildir. Yine de onlara bir göz atalım:

1. Her Zaman Açık Salt Okunur: Belgeyi yanlışlıkla değişikliklere karşı korumak için, belgeyi her zaman salt okunur biçimde açacak şekilde ayarlayın. Bu şekilde, belge ilk açılışta düzenlenemez.

Bunu yapmak için Dosya> Bilgi> Belgeyi Koru> Her zaman salt okunur aç seçeneğine gidin.

2. Düzenlemeyi Kısıtla: Bu seçenekle, başkaları tarafından düzenlenebilecek öğeleri sınırlayabilirsiniz. Belki metin düzenleme veya biçimlendirme, size bağlıdır. Bunu, dokümanın yalnızca bir alanı en önemliyse yapabilirsiniz.

Bunu yapmak için Dosya> Bilgi> Belgeyi Koru> Düzenlemeyi kısıtla> Nelerin kısıtlanacağını seçin

3. Son Olarak İşaretle: Burada, belirli bir dokümanı nihai olarak işaretleyebilirsiniz. Bu, diğer okuyucuların belgede daha fazla düzenleme yapılmaması gerektiğini bilmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte, belge yine de Düzenle Düğmesine tıklanarak düzenlenebilir.

Bir dokümanı nihai olarak işaretlemek için Dosya> Bilgi> Belgeyi Koru> Son olarak işaretle’ye gidin. Belge nihai olarak işaretlenecek ve ardından kaydedilecektir.

Bunlar, Microsoft Word’de bir belgeyi kilitlemenin veya korumanın çeşitli yollarıdır. En güvenli seçenek şifre kilidi seçeneğidir.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!