Ana SayfaHaberMicrosoft,...

Microsoft, Yapay Zeka Firması Nuance Communications’ı Satın Almak İçin Görüşüyor

Microsoft, konuya aşina olan kişilere göre yapay zeka ve konuşma teknolojisi şirketi Nuance Communications Inc.‘i satın almak için ileri görüşmelerde bulunuyor.

Bilgiler gizli olduğu için kimliğinin açıklanmamasını isteyen kişiler, bu hafta en kısa sürede bir anlaşmanın açıklanabileceğini söyledi. İnsanlardan biri, tartışılan fiyatın Nuance‘a hisse başına yaklaşık 56 dolar değerinde olabileceğini, ancak şartların yine de değişebileceğini söyledi.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre bu, Apple‘ın Siri ses yazılımında kullanılan teknolojinin temelini oluşturan Nuance‘ın yaklaşık 16 milyar dolarlık öz sermayesine değer verecek. Fiyat, Nuance için Cuma kapanışına kadar yüzde 23 prim olacak.

İnsanlar, görüşmelerin sürdüğünü ve tartışmaların yine de dağılabileceğini söylediler. Bir Microsoft temsilcisi yorum yapmayı reddetti. Massachusetts, Burlington‘da bulunan Nuance sözcüsü, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Nuance‘ın hisseleri bu yıl yüzde 3,4 artarak şirkete neredeyse 13 milyar dolarlık bir piyasa değeri sağladı, ancak yine de S&P 500 Endeksindeki yüzde 9,9’luk sıçramayı takip ediyor. Microsoft yüzde 15 tırmandı.

Piyasa değeri 1.93 trilyon dolardan fazla olan Microsoft, anlaşmalar cephesinde aktif olmaya devam ediyor. Bloomberg News geçen ay, yazılım devinin bir video oyun sohbet topluluğu olan Discord Inc.‘i 10 milyar dolardan fazla satın almak için görüşmelerde bulunduğunu bildirdi. Aynı zamanda video oyunu üreticisi Zenimax Media Inc.’i bu yıl kapanan bir anlaşmayla 7,5 milyar dolar nakit satın aldı.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre Nuance için yapılacak bir anlaşma, 2016’daki 24 milyar dolarlık LinkedIn işleminin arkasında Microsoft’un en büyük ikinci satın alımı olacak.

Microsoft ve Nuance, 2019’dan beri doktorların hasta ziyaretlerinden sesli konuşmaları kaydetmesine ve verileri elektronik tıbbi kayıtlara girmesine olanak tanıyan teknolojiler konusunda işbirliği yapıyor.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!