Ana SayfaHaberMighty,...

Mighty, macOS’ta Buluttan Bir Tarayıcı Yayınlayarak “Chrome’u Daha Hızlı Hale Getirmek” İstiyor

Stadia ve diğer oyun hizmetleri tarafından popüler hale getirilen temel konsept ile Mighty, tüm Chromium tarayıcısını buluttan yayınlamak istiyor. Bu çaba, “Chrome‘u Daha Hızlı Hale Getirin” sloganıyla iki yıllık geliştirmeden sonra bu hafta ortaya çıktı.

Mighty, Chrome‘un yavaş olduğuna dair sıklıkla duyulan şikayeti ele almak istiyor. Geçtiğimiz birkaç sürümde Google, çeşitli teknikler ve optimizasyonlarla bu sorunu çözmek için çalışıyordu, ancak bu yeni şirketin yaklaşımı “tarayıcınızı buluttaki güçlü bir bilgisayardan” yayınlamaktır.

Son iki yıl içinde Mighty, “maliyetleri düşük tutmak” için özel bir sunucu tasarladı, düşük gecikmeli bir ağ iletişimi protokolü oluşturdu ve Chromium‘u “çeşitli düşük seviyeli render / kodlayıcı ardışık düzenleriyle doğrudan entegre etmek” için çatalladı. Tarayıcı ayrıca macOS özellikleriyle “birlikte çalışır” ve bugün tüm demolar Apple cihazlarında mevcuttur. Bugün lansman gönderisinde bahsedilen temel internet hızı 100Mbps‘dir. Karşılaştırma için, 4K‘daki Stadia, 35Mbps veya daha fazlasını gerektirir.

Şirket başlangıçta Shadow.tech’e benzeyen Windows‘u yayınlamaya başladı, ancak nihayetinde sadece bir tarayıcıyı seçti, “işletim sisteminin nasıl giderek önemsiz hale geldiği göz önüne alındığında, masaüstünden on yıl süren bir geçişin sonuna yaklaştıkça ağ uygulamaları.”

Mighty‘yi ilk başlattığımızda planımız Microsoft Windows‘u yayınlamaktı. Ancak kullanıcılarla konuştuktan sonra, tarayıcılarını çoğu zaman kullandıklarını ve gerçekten ihtiyaç duydukları şeyin daha hızlı bir tarayıcı olduğunu öğrendik:

Her bir tarayıcı örneği, 4GHz‘e kadar çalışan çift Intel Xeon işlemciler, Nvidia GPU‘lar ve 16 GB RAM üzerinde çalışan “16 vCPU” tarafından desteklenmektedir. Bu bulut uygulamasının, “50+” den “bilgisayarınızı durdurmadan, donmadan ve yavaşlatmadan yüzlerce sekmeye” kadar her yerde yüklemenize izin verdiği söylenirken, Figma gibi grafik yoğun iş yükleri için renderleri hızlandırır.

MacOS‘a yerel olarak “Google Chrome‘dan 10 kat daha az bellek” kullanan (özellikle 500 MB’den fazla RAM olmayan) bir ince istemci yüklersiniz çünkü yalnızca bir video penceresini yayınlayıp etkileşimde bulunuyorsunuz. Bulut tarayıcısı saniyede 4K ve 60 kare hızında çalışır ve Mighty, “yazarken, farenizi hareket ettirirken veya kaydırırken gecikme hissetmeyeceğinizi” vaat ediyor.

Bir Chromium çatalı olarak, kullanıcı arayüzü Chrome’dan nispeten değişmemişken, açık sayfalar arasında gezinmek için seçenek + sekme ve Google Drive’da arama yapmak için komut + M gibi bir dizi özel kısayol uygulanmıştır.

Gizlilik cephesinde, “tuş vuruşları, barındırılan bulut makinesine gönderilirken kablo üzerinden şifrelenir”. Mighty, çerezlerden göz atma geçmişinize kadar her şeyin gizli tutulduğunu ve “asla satılmayacağını” söylüyor. Şirket, kodunu ve altyapısını yılda bir üçüncü taraf denetimine tabi tutacaktır.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!