Mikrofon İzni İsteyen Uygulamalar Ultrasonik Sesleri Dinliyor

Cep telefonumuza indirdiğimiz uygulamalar bazen gereksiz izinler istediğini sıkça görüyorduk. Yapılan bir araştırmaya göre mikrofon izni isteyen uygulamalar kulağımızın duymadığı sesleri dinleyerek marka, ürün ve market tercihlerimizi analiz ediyor.

İlk olarak Google’ın mail servisi ile gördüğümüz kişiselleştirilmiş reklam yayını temel olarak mail yazışmalarında geçen anahtar kelimeleri analiz ederek kullanıcıya yararlı olabilecek reklam mesajlarının gönderilmesi sağlanıyordu. Bu sayede hem kullanıcılar alakasız reklam görmeyip işine yaracak ürün/hizmeti tercih edebiliyor hem de reklam verenler hitap ettiği kitleye daha rahat ve verimli yollarla ulaşabiliyor.

Günümüzde Big Data (büyük veri) olarak adlandırılan bu sistem ile hem özel firmalar hem de reklam servisleri kullanıcıların internet ortamında bıraktığı dijital izleri toplayıp çeşitli algoritmalar vasıtasıyla analiz ederek şirketlerin stratejik kararlar almasına, reklam servislerinin de daha odaklı reklamlar yayınlamasına olanak sağlıyor. Gerek kullanıcılar gerekse firmalar açısında oldukça önemli olan bu yöntem ne yazık ki bazı reklam firmaları servisleri tarafından özel hayatımızı takip etme noktasına kadar geliyor.

Geçtiğimiz günlerde IEEE Avrupa Güvenlik ve Gizlilik Sempozyumunda bir grup araştırmacı mağazaların, televizyon yayınlarının ve hatta internet sitelerinin bile kulağımızın duyamadığı ultrasonik sesler yaydığı tespit etmiş. Almanya’da 34 perakende mağazasında yapılan incelemelerde 4 mağazada ultrasonik uyarı işaretlerine rastlanmış.

Mikrofon izni verdiğimiz bazı uygulamalar kulağımızın duyamadığı frekanslardaki bu ses sinyallerini dinleyip analiz ederek reklamları buna göre yayınlıyor ve yine Big Data firmalarına bu veriyi satıyor. Yine araştırmacılar Android tarafında ultrasonik ses dinleme teknolojisinin 234 farklı türü olduğunu ve her geçen gün bu altyapının giderek güçlendiğini bildiriyor.

Bunun önüne geçmenin tek yolunun ise Android 7.0 sürümüne sahip cihazlarda Ayarlar>Uygulamalar yolunu izleyip mikrofon izninin gereksiz olduğu uygulamalarda bu izni kaldırmak olacağı belirtiliyor. Daha alt sürümlere sahip cihazlarda uygulama erişim izni kontrolü olmadığı için ne yazık ki bir önlem alınamıyor.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!