Ana SayfaHaberMozilla,...

Mozilla, Amazon Fire TV ve Echo Show Cihazları İçin Firefox’u Kapatıyor

Kar amacı gütmeyen kuruluş, dünyanın en popüler gizlilik odaklı açık kaynak tarayıcısı olan Mozilla‘nın Firefox‘u, Amazon’un Fire TV ve Echo Show cihazlarına verdiği desteği bırakıyor.

Şirketin bu platformlarda Firefox desteğini bırakmasıyla, kullanıcılar Nisan sonunda güncelleme almayı bırakacak. Duyuru ilk olarak Android Police tarafından bildirildi ve Firefox‘un desteği bıraktıktan sonra kullanıcıların Amazon’un Silk tarayıcısına geçmeleri gerekeceği ve ay sonunda Firefox’un listesinin Amazon Appstore’dan indirileceği belirtildi.

Firefox’un Fire TV ve Echo Show cihazlarına verdiği desteğin sona ermesi, YouTube’un birkaç yıl önce Amazon AppStore’a dönüşüne gecikmiş bir yanıt gibi görünüyor. Amazon ve Google‘ın kavga ettiği ve bir uzlaşmaya varamadığı dönemde, Firefox, kullanıcıların videolarını platformda oynatmaları için harika bir alternatif olarak hizmet etti. Amazon’un Silk Tarayıcısı o sırada kullanıcıların erişebildiği mükemmel bir alternatif olduğundan o zamanlar tek seçenek bu değildi.

“30 Nisan 2021’den itibaren Firefox‘u Amazon Fire TV veya Echo Show‘da artık desteklemeyeceğiz. 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren uygulamayı kaldırırsanız artık uygulamayı FireTV’ye yükleyemeyecek, güvenlik güncellemelerini alamayacak veya uygulamayı yeniden yükleyemeyeceksiniz. Echo Show‘da Firefox varsayılan tarayıcınız olarak ayarlanmışsa, 30 Nisan 2021‘den itibaren web’de gezinmek için Amazon Silk‘e yönlendirilecek ”dedi. Mozilla, Amazon‘un cihazlarında Firefox için destek sonu duyurusunda.

Şu anda Firefox tarayıcısı yüklü olan kullanıcılar tarayıcıya erişmeye devam edebilir, ancak tarayıcıyı kaldırırsa yeniden indiremez – yeni kullanıcılar tarayıcıyı Amazon Appstore‘da bulamayacaktır. Ancak, uygulamayı yüklemiş olmanız, onu kullanmanız gerektiği anlamına gelmez – 30 Nisan’dan sonra kullanıcılar, herhangi bir güvenlik düzeltmesi almayacak olan gelecekteki güvenlik açıklarına karşı savunmasız olacak.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!