NASA Perseverance Gezgini Mars Üstündeki İlk Turuna Çıktı

NASA’nın Perseverance gezgini, 18 Şubat’ta Mars yüzeyine inişinden bu yana ilk test sürüşünü tamamladı. Ajans Cuma günü yaptığı duyuruya göre, 4 Mart’ta, iniş sahasının içinde ve çevresinde 21,3 fit (6,5 metre) gittiğini gören 33 dakikalık kısa bir gezintiye çıktı. Dönüm noktası, Perseverance’ın bir zamanlar eski bir göle ev sahipliği yapan Jezero Krateri’nde antik mikrobiyal yaşamın işaretlerini aramaya başlamadan önce tamamlaması gereken birçok teknik testten ilkidir.

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’nda bir mobilite test yatağı mühendisi olan Anais Zarifian, “Bu, ‘lastikleri tekmelemek’ ve Perseverance’ı bir tur atmak için ilk şansımızdı,” dedi. “Gezginin altı tekerlekten çekiş sistemi mükemmel yanıt verdi. Artık, önümüzdeki iki yıl içinde bilim bizi nereye götürürse götürsün bizi götürme kapasitesine sahip olan tahrik sistemimizin iyi olduğundan eminiz. “

Perseverance’ın Mars’a inişinden bu yana yaptığı tek şey test sürüşü değil. 26 Şubat’ta NASA, Perseverance yazılımını güncelledi ve Mars’a inmesine yardımcı olan programı, gezegeni araştırmasına yardımcı olacak yeni bir programla değiştirdi. Daha yakın zamanlarda, ajans gezginin 7 fit uzunluğundaki robotik kolunu ilk kez test etti. İlerlerken, plan diğer enstrümanlarını kalibre etmek, onu daha uzun sürücülere göndermek ve en heyecan verici şekilde, Yaratıcılığı ilk kez uçurmaktır.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!