NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Verileri Paylaşmayı Kabul Etti

SpaceX‘in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink uydusu var, ancak bu, şirketin yerleştirmeyi planladığı tüm takımyıldızın sadece küçük bir kısmı. Başlangıçta FCC‘den 12.000 uydu fırlatmak için izin isterken, birkaç on yıl içinde yörüngede 42.000’e kadar uyduya sahip olabilirdi. Bu uydular yörüngedeki diğer uzay araçlarıyla çarpışabileceğinden ve bu kadarının olması kaza olma olasılığını artırdığından NASA ve SpaceX, varlıklarının birbirine çarpmasını önlemek için ortak bir anlaşma imzaladı (PDF).

TechCrunch‘ın belirttiği gibi NASA, uzaydaki nesneler arasında yakın ve yüksek hızlı bir yaklaşımın risklerini belirleyen standart bir Bağlaç Değerlendirme sürecini kullanarak yörüngeye nesneleri fırlatan diğer varlıklarla zaten çalışıyor. Bununla birlikte, SpaceX ile yapılan bu anlaşma, çarpışmaların meydana gelmesini aktif olarak önlemek için önümüzdeki yıllarda aktif olarak birlikte çalışacaklarını garanti edecek.

NASA, SpaceX‘e görevleri hakkında önceden bilgi vermeyi ve olası bir çarpışma durumunda varlıklarını hareket ettirmemeyi kabul etti: Kaçınılması gereken eylemler için SpaceX‘in Starlink uydularına güveniyor. Şirket ayrıca, NASA‘nın Starlink’in otomatik kaçınma önlemlerini programlamak için sağladığı bilgileri de kullanacak, böylece uydular ilk etapta kaçamak eylemler yapmak zorunda kalmayacak. Ek olarak, SpaceX‘in Starlink fırlatmalarının Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun yörüngesinin en yüksek ve en alçak noktalarının üzerinde veya altında minimum 5 kilometre mesafeye sahip olduğundan emin olması gerekecek.

NASA Yönetici Vekili Steve Jurczyk yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Toplum, küresel iletişim, navigasyon, hava tahmini ve çok daha fazlası için alan temelli yeteneklere bağlıdır. Ticari şirketlerin gittikçe daha fazla uydu başlatmasıyla birlikte, hepimizin güvenliğini sağlamak için iletişimi artırmamız, veri alışverişinde bulunmamız ve en iyi uygulamaları oluşturmamız kritik önem taşır.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!