Ana SayfaHaberlerNokia'nın...

Nokia’nın Android telefonu ortaya çıktı

Nokia’nın Android telefonu geçtiğimiz aylarda görünmüş ve Nokia hayranları oldukça heyecanlanmıştı. Ardından Nokia’dan yaptığı açıklamayla 2016’nın sonunu işaret etmişti.

Bilindiği üzere Symbian’dan sonra Windows Phone işletim sistemli telefonlar çıkartan Nokia, satışların kötü gitmesi üzerine 2013’de Nokia’nın akıllı telefon bölümünü 2016 sonuna kadar Microsoft’a satmıştı.

Yapılan anlaşma gereği 2016 yılının sonuna kadar telefon satışa çıkartması yasak olan Nokia, 2016’nın ortasında yeni bir telefon duyurmak ve 2016’nın 3. veya 4. çeyreği gibi de telefonu satışa çıkarmak istediklerini duymuştu. Bir kaç ay telefonu erken çıkartmak için de Microsoft ile görüşmelerin yapıldığı söylenmişti.

Nokia’nın Android telefonu

2016’nın 2. çeyreğine girmemizle birlikte Nokia A1 adlı bir telefonun görseli yayınlandı. 2.5D ekran (yumuşak köşeli ve çıkıntılı) ile görülen Nokia A1, Nokia’nın Android telefonlar için geliştirdiği bir arayüzle (Z Launcher) görülüyor.

Sızdırılan bilgilere göre Nokia A1; 5.5-inç Full HD ekrana, 8-çekirdekli Snapdragon 652 yonga setine, 3 GB RAM’e ve 32 GB genişletilebilir dahili hafızaya sahip olacak. Android 6.0 işletim sistemi ile gelmesi planlana telefonda ayrıca USB Tip-C konektör girişinin olacağı tahmin ediliyor.

İlk olarak orta/üst seviye bit telefon çıkartacak olan Nokia, mobil pazara çok farklı bir soluk kazandırabilir. Dönemi itibariyle oldukça güzel ve yenilikçi cihazlar çıkartan Nokia, gelişmiş teknoloji ile birlikte yine telefon sektörüne yeni dizaynlar ve tasarımlar öğretebilir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!