Ocak ayı Android sürümlerinin kullanım oranları

Google’ın yayınladığı Ocak ayı Android sürümlerinin kullanım oranlarına göre uzun bir zamandan sonra Froyo sürümünde bir düşüş, Lolipop ve Marshmallow sürümlerinde bir artış görülebiliyor.

Uzun bir süredir Froyo sürümü 0.2%’deydi. İlk defa Froyo sürümünden %0.1’lik bir düşüşle %0.1’e gerilediğini görüyoruz. Gelecek sene kullanım oranın %0.1’in altına düşmesi ve listeden kalması bekleniyor.

Gingerbread sürümünde %0.3’lük bir düşüş yaşanarak %3.0’dan %2.7’ye gerilemiş. Gingerbread sürümünde düşüşün yavaşladığı görülebiliyor. İlerleyen günlerde bu düşüşün de doyuma ulaştığını göreceğiz.

Ice Cream Sandwich sürümünde %0.2’lik bir düşüşle %2.7’den %2.5’e gerilediği görülüyor. Tabloya baktığımızda Gingerbread sürümünün Ice Cream Sandwich sürümüne olan üstünlüğü bu ay da devam ettiğini görüyoruz.

Jelly Bean sürümünde %0.8’lik bir düşüş yaşanarak 24.7’den 23.9’a gerilemiş. Genel anlamda bütün sürümlerinde düşüş yaşayan Jelly Bean sürümü en fazla düşüşü 4.2.x sürümünde yaşamış.

KitKat sürümü %.06’lık bir düşüş yaşayarak 36.1’den %35.5’e gerilediği görülebiliyor. Tablodaki en büyük kullanım oranı olan KitKat yavaş yavaş yerini Lollipop sürümüne bırakıyor.

Tabloda artış yaşayan Lollipop sürümü %1.5’lik bir artış yaşayarak %32.6’dan %34.1’e ilerlemiş. En büyük artışı sağlana Lollipop sürümü ise 5.1 sürümü olarak görülüyor.

Gelelim Android’in en son sürümü olan Marshmallow’a. Google’ın 5 ay önce tanıttığı Android 6.0 Marshmallow, yavaş yavaş üreticilein üst seviye telefonları ile buluşmaya başladı.

%0.5’lik bir artış yaşayan Marshmallow sürümü %0.7’den %1.2’ye ilerlemiş. İlerleyen günlerde bütün telefon üreticilerinin telefonlarına Marshmallow sürümü vermesi ile bu kullanım oranının çok daha fazla artığını ve Lollipop sürümünde düşüş olacağını söyleyebiliriz.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!