Ana SayfaHaberlerOtomobillere...

Otomobillere Özel Hazırlanan Ücretsiz Spotify Car Thing İle Tanışın

Birkaç yıl içinde Spotify’ın araç içi müzik çaları hakkında söylentiler, iş ilanları, blog gönderileri, FCC başvuruları ve daha fazla söylenti gördük. Şirket, 2019’da “Car Thing” adlı bir donanımı ilk kez ortaya çıkardığında, Spotify, testin “insanların müzik ve podcast’leri nasıl dinlediği hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olmak” anlamına geldiği konusunda netti. Ayrıca, bu cihazı tüketicilere sunmak için “herhangi bir mevcut planın” olmadığını da açıkladı. Artık Spotify, seçkin kullanıcıların ses kontrollü araç içi oynatıcının rafine bir versiyonunu ellerine almaları için hazır.

2019’da şirket, elini tamamen Car Thing‘e bıraktı. Her şeyden önce, Spotify’ın müzik ve podcast kitaplığı için özel bir oynatıcıdır. Günümüzde çoğu şey olduğu için, cihaz sesle kontrol edilebiliyor (“Hey Spotify”), ancak fiziksel etkileşim için bir kadranı, dokunmatik ekranı ve önceden ayarlanmış düğmeleri de var. Car Thing, telefonunuza Bluetooth aracılığıyla bağlanır ve 12 voltluk bağlantı noktasından güç alır. Cihaz, araç stereo sisteminize Bluetooth aracılığıyla kablosuz olarak veya bir aux veya USB jakı ile kablolu olarak bağlanabilir. Her iki durumda da, telefonunuz internet bağlantısı ve Spotify içeriğine bilet iken, Car Thing çoğunlukla bir kontrol cihazı ve ekrandır. Şirket, seçim yapabilmeniz için kutuda CD çalar, gösterge paneli ve havalandırma montajları içerir.

Cihaz, dokunmatik ekran nedeniyle bir akıllı telefona benzese de, bir akıllı telefondan belirgin şekilde daha küçük. Ayrıca Sirius ve XM Radio’nun birleşme öncesi günlerinde kullandığım uydu radyo alıcısını da hatırlatıyor. Üst kısımdaki dört ön ayar düğmesi, tek dokunuşla erişim için en sevdiğiniz müzikleri, podcast’leri ve haberleri kaydetmenize olanak tanır. Spotify, bu dört öğenin de çevrimdışı oynatma için saklandığını söylüyor. Çalan şeyi kaydetmek için birini basılı tutabilir veya eller serbest olarak ayarlamak için bir sesli komut kullanabilirsiniz. Düğmelerden herhangi birine basamıyorsanız veya istemiyorsanız, her bir ön ayarı çalmak için “Hey Spotify” da diyebilirsiniz.

İçerik kitaplığınızda gezinmek için kadranı döndürebilir ve bir çalma listesi, albüm veya podcast için belirli parça ayrıntılarını görmek üzere ekrana basabilir veya ekrana dokunabilirsiniz. Kadranın altında sizi Şu An Çalınan ekranına götüren, Ana Ekrana geri dönen veya oynatıcı arayüzünü kapatan bir geri düğmesi bulunur. Spotify’ın Araba Görünümü gibi, kullanıcı arayüzü de oynatıcıda basitleştirilerek albüm resmi ve görünürlük için kalın yazı tipleriyle temel kontroller sunuyor. Genel olarak arayüz tasarımı, şirketin mobil uygulamalarına çok benzer.

Spotify bir blog gönderisinde “Car Thing’in sınırlı sürümü, araç içi bilgi-eğlence sistemleriyle rekabet etmek anlamına gelmiyor” dedi. “Bunun yerine, daha geniş her yerde bulunma stratejimizin bir başka adımı: Kullanıcılarımız için nerede olurlarsa olsunlar ve nasıl dinlemeyi seçerlerse seçsinler, gerçekten sürtünmesiz bir ses deneyimi yaratmak.”

Car Thing şu anda yalnızca ABD’de sınırlı bir ürün lansmanı olarak mevcuttur. Ve bir tane almak için bir davete ihtiyacınız olacak. Kayıtlar artık cihaza ayrılmış bir web sitesinde yayında. Spotify, bu erken dönemde donanımı ücretsiz olarak kullanıma sunuyor, ancak kullanıcıların nakliye ücretlerini ödemeleri gerekecek. Şirket bunu yaptığını çünkü Car Thing’in ilk donanımı olduğunu ve erken aşamalarda mümkün olduğunca çok şey öğrenmek istediğini söylüyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, Car Thing’i kullanmak için bir Premium aboneliğe ve mobil veri veya WiFi bağlantısı olan bir telefona ihtiyacınız olacak. Ücretsiz kullanıcılar bu “sınırlı sürüm” için uygun değildir.

Spotify, cihaz tam teşekküllü bir ürün haline gelirse, bunun için yaklaşık 80 dolar ödemeyi bekleyebileceğinizi söylüyor. Olacak bir teyit veya konuyla ilgili daha fazla haber için bir zaman aralığı yok. Ancak şirket, gelecekte daha fazla dil ve bölge de dahil olmak üzere daha geniş kullanılabilirlik sağlamak istediğini açıklıyor. Ancak bu sadece bir “keşif” olduğu için İngilizce ile başlıyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!