Pfizer CEO’sundan Covid-19 Aşısıyla İlgili Önemli Açıklama

Covid-19 aşılarıyla ilgili spekülasyonların devam ettiği bir süreçte, Pfizer CEO’sundan dikkat çekici bir açıklama geldi. Hatırlayacağınız üzere Türk profesörler Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin firması BioNTech ile Pfizer arasında bir ortaklık kurulmuş ve aşı üretimlerine başlanmıştı.

ABD’li Pfizer şirketinin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Albert Bourla, aşıdan sonrası için emin olmadıklarını özetleyen önemli açıklamalarda bulundu. ABD’de basının karşısına çıkan Bourla, “Korumam (aşı) olmasına rağmen, yine de başkalarına bulaştırabilir miyim?” şeklindeki bir soruya “Aşıdan sonra virüsün bulaşıp bulaşmaması konusu incelenmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Şu anda bildiklerimizle bundan emin değiliz” yanıtını verdi.

Pfizer, geçtiğimiz Kasım ayında aşının Covid-19’u önlemede yüzde 90’ın üzerinde bir oranla etkili olduğunu tespit ettiklerini kaydetmiş ve ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) acil kullanım izni için başvuru yaptığını açıklamıştı.

Bu gelişmelerin yanı sıra Pfizer-BioNTech’in Covid-19 aşısıyla ilgili olumsuz bir haber geldi. Aşı içeriğinde kullanılan hammaddenin yetersizliği nedeniyle 2020 için açıklanan 100 milyon dozluk aşı üretimi, 50 milyon doza düşürüldü.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!