Rusya, Ay Uzay İstasyonu İçin Çin İle Ortak Oldu

Ülkelerin uzay ajanslarından Salı günü yapılan açıklamaya göre, Rusya ve Çin, Ay‘ın yörüngesindeki bir “Uluslararası Bilimsel Ay İstasyonu” inşa etmek ve üzerinde çalışmak için bir anlaşma imzaladılar. Rusya, önümüzdeki on yıl içinde diğer ülkelerden oluşan bir koalisyon tarafından inşa edilecek rakip bir ay uzay istasyonu olan NASA’nın Gateway programına katılıp katılmayacağı üzerine kafa yorarken, uzay güçleri aylardır görüşüyorlardı.

Roscosmos yaptığı açıklamada, Rusya ve Çin‘in üzerinde çalışacağı Uluslararası Bilimsel Ay İstasyonu‘nun “yüzeyde ve / veya Ay’ın yörüngesinde oluşturulan bir deneysel araştırma tesisleri kompleksi” olduğunu söyledi. Açıklamada, “Ay’da bir insan varlığı olasılığı ile uzun vadeli insansız operasyon olasılığı ile” çeşitli araştırma deneylerini desteklemek için tasarlanacağı belirtildi.

NASA gibi Çin de Ay’a altyapı kurma planları için uluslararası destek arıyor. Ayrıca Ay’a, Ay’ın uzak tarafına ilk iniş ve Aralık ayında hızlı bir numune alma görevi de dahil olmak üzere birkaç robotik Chang’e görevi gönderdi.

Çin’in uzay şefi Zhang Kejian ve Rusya’nın uzay şefi Dmitry Rogozin arasında sanal olarak imzalanan Ay uzay istasyonu anlaşması, Pekin’in NASA gibi rakipleriyle birlikte Ay’ı keşfetme çabalarındaki en son gelişmeyi işaret ediyor ve Kongre tarafından kabul edilen bir yasa uyarınca Çin ile çalışmaktan men edildi. 2011 yılında.

Uluslararası Uzay İstasyonunda NASA ile onlarca yıldır ortaklığını sürdüren Rusya, ABD ile uzay ittifakını Ay’a kadar genişletme konusunda isteksiz davrandı.

NASA, Artemis programı aracılığıyla Trump yönetimi altında Ay’a astronotları iade etme çabasını artırdı. Bu girişimin bir kısmı, uzayda davranış standartlarını belirleme çabası olan Artemis Anlaşmaları adlı çok taraflı bir anlaşmaya öncülük etmeyi içeriyordu. Şu ana kadar dokuz ülke daha Artemis Anlaşmalarını imzaladı, ancak ABD Moskova’yı geçen yıl Anlaşmalarla ilgili erken görüşmelerin dışında bırakmaya çalıştıktan sonra Rusya bunlar arasında değil.

NASA, Avrupa Uzay Ajansı, Japonya ve Kanada ile Ay’ın etrafında dönmesi planlanan uzay istasyonu olan Lunar Gateway üzerinde çalışmak için anlaşmalar yaptı. Bir Roscosmos sözcüsü Aralık ayında yaptığı açıklamada, NASA Rusya’dan bu istasyonun inşasının bir parçası olmasını istedi, ancak Moskova, NASA’nın Rusya’nın Ağ Geçidi için hava kilidi sağlama talebinin “pratik olmadığına” karar verdi.

“NASA, Gateway projesi kapsamındaki işbirliğine ilişkin Rus-Amerikan Mutabakat Muhtırasını Roscosmos’a sundu. MoU, Roscosmos’un bir mürettebat hava kilidi modülü sağlamayı taahhüt ettiğini önerdi ”dedi. “Taslak belgeyi inceledikten sonra, Rus tarafının ABD’li ortakların önerdiği cilde katılımı pratik değildi.”

Rusya kısa süre sonra dikkatini Çin’in Ay emellerine çevirdi. Sözcü, Çin ile işbirliğinin geçen yıl Rusya’nın “en önemli önceliklerinden” biri haline geldiğini söyledi.

Rusya-Çin anlaşması, “uluslararası havacılık camiasına proje tanıtımı da dahil olmak üzere bilimsel araştırma istasyonu projelerinin planlanması, gösterilmesi, tasarlanması, geliştirilmesi, uygulanması ve işletilmesi” çağrısında bulunan kendi ay uzay istasyonlarının ortak gelişimine yeşil ışık yakıyor. Çin Ulusal Uzay İdaresi dedi.

Askeri-sivil uzay ajansı, ülke içi bütçe gerileme ortamına rağmen yeni fırlatma altyapısına yatırım yapan Rusya’nın hangi spesifik teknik katkılarda bulunacağı belirsizdi. Rusya’nın uzay bütçesi, ABD ve Çin’in ardından küresel olarak üçüncü sırada yer alıyor.

CNES Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in “iki ajans arasındaki ikili uzay işbirliğinin durum kontrolü” amacıyla Fransa’nın uzay ajansı CNES ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Açıklamada, iklim bilimi konusunda işbirliği arasında, Pekin’in Kejian ve Fransa’nın uzay şefi Jean-Yves Le Gall, “Ay ve Mars ile ilgili diğer potansiyel işbirliği alanları” nı da tartıştı.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!