SpaceX Mars Kolonizasyon Planlarını Açıkladı

Geçtiğimiz gün SpaceX CEO ve kurucusu Elon Musk Uluslararası Uzay Kongresi’nde SpaceX Mars kolonizasyon planlarını açıkladı. “İnsanlığı Gezegenlerarası Bir Irk Yapmak” başlıklı etkinlikte konuşan Elon Musk, Mars’a yolculuk ile ilgili yapılan planlardan, geliştirilen uzay gemilerinden ve hedeflerinden bahsetti.

Dünyanın dört bir yanından binlerce kişinin izlediği canlı yayında Elon Musk, Bugün insanlığın karşılaştığı “iki temel yol” olduğunu söyledi. “Ya sonsuza kadar Dünya’da kalıp sonra kaçınılmaz bir yok oluşa sürükleneceğiz”, “Yada alternatif uzay yolculukları ile medeniyetimizi bir çok gezegene taşıyan bir türler olacağız.”dedi.

Yaklaşık olarak 80-150 gün arası süren bu yolculuğun kişi başına bilet fiyatının 200 bin dolar olduğunu belirten Elon Musk şuan için kişi başı bilet fiyatı 200 bin dolar olsa da daha büyük gemiler inşa ederek 100 bin doların altına çekmeyi planladıklarını söyledi.

SpaceX Mars Kolonizasyon Planlarını Açıkladı

SpaceX Falcon 9’da yaptığı gibi sürdürülebilir uzay aracı mantığı Mars görevininde temel noktası olacak. Böylece maliyeti olabildiğince aşağı çekerek hem daha fazla insan götürüp getirmeyi, hem de daha az kaynak ve para kullanarak verimli yolculuk yapılması sağlanacak.

Geziyi uçuş ekibi için daha eğlenceli vakit geçirebilmesi için Musk yerçekimsiz ortamda oynanabilecek oyunları (PS4, Xbox), filmler, kabinler ve lokanta gibi unsurların düşünüldüğünü söylüyor. Ayrıca yolculuk esnasında radyoaktif ışıma konusunda sorulan sorulara Elon Musk, bu konun kendileri içinde önemli olduğunu ancak bunun çok daha büyük bir problem olmadığını ve bir tür kalkan yardımı ile bunu en aza indireceklerini belirtti.

SpaceX Mars Kolonizasyon Planlarını Açıkladı
Dünya vs Mars

Mars’a göderilecek ilk geminin ismi Douglas Adams’ın bilim kurgu romanında Otostopçunun Galaksi Rehberinde geçen “Altın Kalp” gemisi olacak. Mars’a gidildiği zaman oradaki kaynaklarla yaşanabilecek seviyede olacağını belirten Elon Musk, ayrıca gidenlere geri dönüş imkanının da verileceği bilgisini verdi.

Henüz kimlerin öncü olarak yollanacağı bilinmiyor ancak bir kaç günlük eğitim ile herkesin gidebileceği bir ortam hazırlamaya çalıştıklarını belirtiyor. Ölme riskini taşıyan bu  yolculuğa “her an ölmeye hazır olma” şartı nedeni ile çocukları yolculuklara almayacaklarının altını çizdi. SpaceX Mars Kolonizasyon Planlarını hakkın daha fazla detay öğrenmek istiyorsanız aşağıda bulunan Lansman ve Animatik gösterimi izleyebilirsiniz.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!