Spotify, Müzik ve Podcast Paylaşımları İçin Yeni Özellikler Getirdi

Spotify, mobil uygulamasının kullanıcıların belirli bir andan itibaren podcast’leri paylaşmasına olanak tanıyan yeni bir özelliği olan podcast zaman damgası paylaşımının kullanılabilirliğini duyurdu.

Önceden, yalnızca Spotify‘da bir bölümün tamamına yönelik bir podcast bağlantısı paylaşmak mümkündü. Zaman damgası paylaşımı, paylaşılan podcast’in, gönderenin seçtiği zamandan itibaren alıcı için oynatılacağı ve belirli içeriği vurgulamalarına izin verdiği anlamına gelir.

Bir zaman damgasını paylaşmak için, kullanıcılar bir bölümü dinlerken Paylaş düğmesine dokunabilir, geçerli oynatma süresinde “paylaşmak için geçiş yap” özelliğini kullanabilir ve ardından içeriği nasıl paylaşmak istediklerini seçebilirler. Paylaşılan bağlantıya dokunmak, seçilen oynatma süresine atlar.

Başka bir geliştirmede Spotify, mobil uygulamasında paylaşılanları önizlemenin bir yolu ve kullanıcının yüklediği sosyal uygulamalara göre geliştirilmiş bir hedef listesi de dahil olmak üzere güncellenmiş bir paylaşım menüsünü açıklıyor. Değişiklikler, Spotify‘ın Canvas özelliğini Snapchat‘a getirme kararıyla bağlantılı.

Daha önce Instagram Hikayelerinde paylaşımla sınırlı olan Canvas, Spotify‘daki statik şarkı sayfalarını sekiz saniyelik görsel döngüler yardımıyla video-sanat vitrinlerine dönüştürüyor. Instagram veya Snapchat‘ta paylaşılan bir Canvas’ı önizleyerek, kullanıcılar sosyal kanallarında nasıl görüneceğini önceden görebilecekler.

Geçen ayın sonlarında Spotify, podcast’lerin bölümleri ücretli içeriklerinden gelir elde etmeden “yalnızca abone” olarak işaretlemelerine olanak tanıyan yeni bir ücretli abonelik platformunu duyurdu. Spotify, Apple‘ın kendi yakında çıkacak podcast abonelik hizmetini duyurmasından sadece bir hafta sonra platformu tanıttı ve Apple bunun için içerik oluşturucuların ilk yılında ürettikleri podcast abonelik ücretlerinin %30’unu toplayacak.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!