Ana SayfaHaberSpotify,...

Spotify, Podcast Transkripsiyonu ve Daha Büyük Metin Desteği Aldı

Spotify, ücretsiz ve ücretli akış planlarında yaklaşık 356 milyon üyesiyle dünyanın en popüler müzik akışı hizmetidir. Hizmetini daha kapsayıcı ve erişilebilir kılmak amacıyla, hizmet kısa süre önce hizmetinde yakında sunulacak üç iyileştirme yaptığını duyurdu.

Spotify‘ın, hizmete iPhone‘ları veya Android akıllı telefonlarından erişen milyonlarca kullanıcısı var ve bunlardan bazıları görme engelli veya görme engelli. Spotify uygulamasında eylemleri gerçekleştirmeyi kolaylaştırmak için hizmet, düşük ışıkta veya ekranda çok fazla yansıma olduğunda görünürlüğü iyileştirmek için düğmelerde ve metin etiketlerinde değişiklikler yapıyor. Ek olarak, uygulama büyük harfleri yerine büyük harfle yazılmış kelimelere geçmenin, 60’tan fazla dilde çeviriler için daha fazla yer bıraktığını söylüyor.

Düğmeler ve simgelerdeki metinde yapılan değişiklikler kullanıcıların doğru öğeleri bulmasına yardımcı olabilirken, arayüzün geri kalanı bazen özellikle görme engelli kullanıcılar için biraz kalabalık olabilir. Spotify, uygulamadaki metnin okunmasını kolaylaştırmak için kullanıcıların iOS‘taki uygulamadaki metin boyutunu daha da artırmalarına olanak tanıyacak ve bu da bir sistem ayarı tarafından kontrol edilecek. Spotify‘da ekstra büyük metni etkinleştirmek istiyorsanız, şu şekilde başlayabilirsiniz:

  • Ayarlar uygulamasını açın> Erişilebilirlik’e dokunun, ardından “Ekran ve Metin Boyutu” nu seçin.
  • Yazı tipi boyutunu belirlemenize izin verecek “Daha Büyük Metin” i seçin.
  • Artık en rahat yazı tipi boyutunu seçmek için kaydırıcıyı sürükleyebilirsiniz.
  • Metin çok büyükse ve uygulamayla etkileşim kuramıyorsanız, her zaman geri dönebilir ve yazı tipi boyutunu gerektiği gibi ayarlayabilirsiniz.

Bu erişilebilirlik iyileştirmelerine ek olarak, Spotify, Android ve iOS‘taki Spotify kullanıcılarının dinledikleri bölümün bir transkriptini görüntülemelerine izin vermek için otomatik olarak oluşturulmuş podcast transkripsiyonu da getirecek. Şirket, bunların otomatik olarak oluşturulacağını söylüyor ve kullanıcıların, o noktada dinlemeye başlamak için transkripsiyonun herhangi bir noktasında bir paragrafı tıklayabileceğini de ekliyor.

Podcast’ler için transkripsiyon mükemmel bir fikir ve tüm podcast hizmetleri tarafından sunulması gerekse de, Spotify’ın yeni özelliği, belirli Spotify Original ve Exclusive podcast’ler için sınırlı bir betanın parçası olacak, ancak hizmet, Spotify’daki tüm podcast’lerde transkriptleri etkinleştirmek istediğini söylüyor. – bu daha sonraki bir aşamada olabilir.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!