Telegram Kalın, Eğik, Altı Çizili, Kod Yazma, Link Verme

Telegram kalın, eğik, altı çizili, üstü çizik, kod ve bağlantı oluşturma diğer iletişim platformlarından biraz farklı. Çok kullandığımız WhatsApp ve iMesaj dan çok daha kolay yapılabilen bu işlemler ayrıca yazının arasına * _ ~ koyarak da yapılabiliyor.

Telegramda cihaz fark etmeksizin bolt, italik veya monospace olarak değiştirmek için yazılan metni seçilip çıkan menüden yazı biçimlerini seçilerek yapılabiliyor. Her cihazda farklı menüler altıda olan biçimler şu an kalın, eğik, altı çizili, üstü çizili, kod ve bağlantı seçeneklerinden oluşuyor.

Bilgisayar (PC) Telegram Uygulaması

Yazılan bir metin sol tık ile seçip, sağ tıka basarak açılan menüden Biçimlendirme sekmesi içinden istenilen yazı biçimi seçilebilir.

Telegram Kalın, Eğik, Altı Çizili, Kod Yazma, Link Verme

Android Telegram Uygulaması

Metin yazma bölümüne girilen yazıyı seçtikten sonra üç noktaya tıklayınca çıkan menülerde istenilen kalın yazı, eğik yazı, altı çizili, üstü çizili yazı, kod yazı biçimi seçilebilir ve metne link verilebilir.

IOS Telegram Uygulaması

Metin yazma bölümüne girilen yazıyı seçtikten sonra B I U tıklayınca çıkan menülerde istenilen kalın yazı, eğik yazı, üstü çizili yazı, kod yazı biçimi seçilebilir ve metne link verilebilir.

Simgeler İle Yazı Biçimlerini Değiştirme

Bunun haricinde * _ ~ ` gibi simgeleri metin arasına yerleştirerek de yine yazı biçimleri değiştirme seçeneği mevcut. Şimdilik güncel olarak kullanılan bu yöntem ve cihazların haricinde daha detaylı bilgi için telegra adresindeki yazıya bakabilirsiniz.

Telegram Kalın Yazma (Bold)

Dört tane * (yıldız) sembolü ortasına istenilen metin girilerek kalın yazılar oluşturabilirsiniz.

**Örnek Metin**       >      Örnek Metin

**metin**

Telegram Eğik Yazma (İtalik)

Dört tane _ (alt tire) sembolü ortasına istenilen metin girilerek eğik yazılar oluşturabilirsiniz.

__Örnek Metin__      >      Örnek Metin

__metin__

Telegram Üstü Çizili Yazma (Strikethrough)

Dört tane ~ (yaklaşık/tilde) sembolü ortasına istenilen metin girilerek üstü çizili yazılar oluşturabilirsiniz.

~~Örnek Metin~~      >      Örnek Metin

~~metin~~

Telegram Eş Aralıklı Kod Yazma (M o n o s p a c e)

Daktilo yazısı olarak da bilinen Monospace, günümüzde kodların daha rahat yazılması ve okunması için kullanılan sabit aralıklı yazı tipidir. Bir satırdaki yazıyı bu şekilde oluşturmak için iki tane ` (kesme) işaretinin arasına metin girmeniz yeterli.

Eğer bir metin bir paragraftan fazla ise bunun için metin başlangıcına üç tane “` (kesme) işareti, metnin sonuna da üç tane “` (kesme) işareti yerleştirerek uzun bir yazıyı eş aralıklı olarak paylaşabilirsiniz.

`Örnek Metin`      >      Ö r n e k  M e t i n

`metin`

```metin
metin```

Güncel olarak bu sembol yapılarının dışında başka bir yöntem ile altı çizili veya link bağlantısı metinleri oluşturulamıyor. Bunun için tek yöntem en üstte belirttiğimiz yazıyı seçip açılan menüden altı çizili veya bağlantı linki seçeneği ile belirtmeniz gerekiyor.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

  1. Birde şu yazıya link ekleme yani bağlantı oluşturun. yazılı hali ni açıklasanız mükemmel olacak elimde çok yer var link vermek istiyom onüne arkasına ne aklayacağim.Bazı açıklamalar buldum ama hiç biri olmuyor

  2. Çok iyi yazı, WhatsApp da telegrama geçerken kalın yazma, eğik yazma vs olayını çözmeye çalışıyordum. Çok faydalı oldu. Her platformda göstermeniz de ayrıca taktire şayan. Teşekkürler

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!