Telegram Yeni Otomatik Silme Seçenekleri, Süresi Dolan Davet Bağlantıları ve Daha Fazlasını Özellik Kazandı

WhatsApp ve Signal gibi, otomatik silme mesajları bir süredir temel bir Telegram özelliği olmuştur, ancak en son güncellemeyle, kullanımlar tüm Telegram sohbetleri için geçerli olan bir otomatik silme zamanlayıcısını etkinleştirebilir, böylece mesajlar gönderdikten 24 saat veya yedi gün sonra tüm katılımcılar için otomatik olarak silinir.

Zamanlayıcıyı etkinleştirmek için bir mesajı basılı tutun, Seç -> Sohbeti Temizle (sol üst) -> Otomatik Silmeyi Etkinleştir seçeneğine dokunun. Bir mesajın otomatik olarak silinmesine ne kadar kaldığını bilmek istiyorsanız, bağlamsal menüyü çağırmak için basılı tutun ve Sil seçeneğinin altına bakın. Otomatik silme işleminin yalnızca zamanlayıcı ayarlandıktan sonra gönderilen mesajlar için geçerli olduğunu, bu nedenle önceki mesajların sohbet geçmişinde kalacağını belirtmek gerekir. Gizli Sohbetlerden farklı olarak, geri sayım mesajlar okunduğunda değil gönderildiğinde başlar.

Başka bir yerde, Giriş Ekranı için son mesajların önizlemesini gösteren yeni bir Telegram pencere öğesi bulunurken, daha küçük bir pencere öğesi yakın zamanda sohbet ettiğiniz Telegram arkadaşlarının adlarını ve profil resimlerini gösterir.

Sınırsız üyeye izin vermek için üye sınırına (200.000) yakın gruplara izin veren yeni bir Yayın Grupları seçeneği de dahil olmak üzere sohbet grupları için yeni özellikler de vardır. Bir Yayın Grubuna dönüştürülürken, yalnızca yöneticiler mesaj gönderebilir ancak üyeler yine de sesli sohbetlere katılabilir. Telegram, özelliğin “insanların takip edebileceği ve özel röportajları, haberleri veya sadece gündelik konuşmaları yakalayabileceği büyük topluluklar için ideal” olması gerektiğini söylüyor.

Ayrıca bu güncellemedeki yenilikler, belirli bir sayıda kullanıcı, belirli bir süre veya her ikisinden sonra sona erecek şekilde ayarlanabilen davet bağlantılarının süresi doluyor. Telegram, bağlantıların herhangi bir sayıda yeni üyeyi bir gruba getirmenin ideal bir yolu olduğunu söylüyor; bağlantılar, farklı bağlamlarda kullanılmak üzere taranabilir bir QR Koduna dönüştürülebilir. Ayrıca, her davet bağlantısını kullanarak hangi kullanıcıların katıldığını görmenize olanak tanıyarak, yeni üyelerin nereden geldiğini veya hangi formatın büyüme için en etkili olduğunu bulmanızı mümkün kılar.

Yeni özellikler, WhatsApp’tan uzaklaşan ve Telegram ve Signal gibi rakip platformların karşılama kollarına gelen son sohbet uygulaması kullanıcılarının akınını takip ediyor. Pek çok kullanıcı, Facebook’un sahip olduğu platformun yaklaşmakta olan gizlilik politikası değişikliklerini açıklamanın bir özetini yaptıktan sonra WhatsApp’tan ayrıldı ve birçok kişi yanlışlıkla şirketten mesajlarının artık hizmette tamamen özel olmayacağının bir kabulü olarak yorumlandı.

WhatsApp gibi, Telegram sohbetleri de şifrelenir. Ancak, Telegram’da Gizli sohbetler ve Bulut sohbetleri arasında bir ayrım belirtmeye değer. Gizli sohbetler uçtan uca şifrelenir ve hiçbir koşulda yedeklenmez.

Bulut sohbetleri aynı şekilde şifrelenir, ancak yedeklenirler, bu da Telegram sunucularının şifreleme anahtarına erişimi olduğu anlamına gelir, ancak şirket özel verileri bulutundan üçüncü taraflara asla açıklamadığını söyler.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!