Tesla 9,500’den Fazla Aracı Geri Çağırdı

Tesla, üretim sorunları nedeniyle 9.500’den fazla Model X ve Y aracı geri çağırıyor. Arabalarda zayıf yapıştırıcılar ve gevşek cıvatalarla ilgili sorunlar var.

Reuters raporlarına göre Tesla, 2016’dan 9.136 Model X ve 2020’den 401 Model Y dahil olmak üzere, ABD’deki araçlarının 9.537’si için geri çağırma emri verdi. Sorunlar Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne (NHTSA) dosyalandı. Tesla, araçları test ve düzeltmeler için geri çağırmayı planlıyor.

NHTSA raporu, astarsız uygulanmış olabilecek kozmetik parçalar içerdiğini ve yüksek hızlarda sürerken arabanın tavanındaki döşemenin düşmesine neden olabileceğini söylüyor. Tesla, potansiyel olarak etkilenen arabalara bir tutma testi uygulayacağını, astarları ve yapıştırıcıları yeniden uygulayacağını, böylece trim doğru şekilde takılacağını söylüyor. Yakın zamanda meydana gelen bir olayda, Model Y, kötü uygulanmış bir conta nedeniyle tüm çatısını kaybetti.

Tesla 9,500’den Fazla Aracı Geri Çağırdı

2020 model yılından itibaren 401 Model Y araçlar için ikinci, daha küçük bir geri çağırma yayınlandı ve bu aracın direksiyon mafsallarına bağlanan ön üst kontrol kolunda gevşek cıvatalara sahip olabilir. Cıvatalar düzgün bir şekilde sıkılmadan kol, direksiyon mafsallarından ayrılabilir ve bu da sürücünün otomobili yönlendirme yeteneğini etkileyebilir.

Bu aynı zamanda Tesla‘nın otomobilleri için direksiyonun ilk kez sorun haline geldiği bir durum değil. Şirket daha önce bir hidrolik direksiyon sorunu nedeniyle Model S serisinden 123.000 aracı geri çağırmıştı.

Tesla, NHTSA raporunda, gevşek cıvatalardan etkilenen yalnızca üç araç olduğunu bildiğini ve genel olarak, her ikisine de bağlı herhangi bir kaza veya yaralanmanın farkında olmadığını söylüyor. Araçları geri çağırma, Tesla’nın hisse senedi fiyatlarına yansıyabilir. Tesla, etkilenen araçları ücretsiz olarak test edip tamir edeceğini söylüyor.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!